A kormány a sajátos építményfajtákkal kapcsolatos hatósági ügyek ellátására általános építésügyi hatóságként a fővárosi és vármegyei kormányhivatalt jelöli ki – olvasható a Magyar Közlönyben.

A sajátos építményfajták közé a repülőtér létesítése, fejlesztése, megszüntetése, leszállóhely létesítése és megszüntetése, valamint felszín alatti vasutak vasúti állomási épületei sorolhatók.

A kormány emellett építésügyi hatóságként az örökségvédelmi hatóságot jelöli ki a nemzeti emléknek minősülő műemlék építménnyel és telkével, valamint a nemzeti emléknek minősülő műemlék ingatlannal kapcsolatos építésügyi hatósági feladatok ellátására.

Azokban az ügyekben, amelyekben az építésügyi hatóságként eljáró fővárosi és vármegyei kormányhivatal az építési tevékenységgel érintett telek, építmény, építményrész tulajdonosa, vagyonkezelője vagy használója, az építésügyi hatósági feladatokat egy helyettesítő kormányhivatal látja el.

A fentieken túl, ha többcélú felhasználású építmény épül, és az abban létesülő önálló rendeltetési egységek engedélyezésére több – nem építésügyi főhatóságnak minősülő – építésügyi hatóság is hatáskörrel rendelkezik, az épület fő rendeltetése szerinti hatóság lesz az engedélyező, kivéve az atomenergia alkalmazására szolgáló építmények esetén.

A fővárosi és vármegyei kormányhivatal építésügyi hatósági feladatköreit az építésügyi szabályozásért és építéshatósági ügyekért felelős miniszter gyakorolja. A rendelet 2024. október 1-jén lép hatályba.

(Portfolio.hu)