Négy hónapig még szabad kezük van azoknak a képviselőtestületeknek és polgármestereknek, akiket a választók leváltottak a június 9-i önkormányzati választáson.

Sőt, ebben az átmeneti időszakban akár egy személyben a polgármester is átveheti a képviselőtestület helyét, ahogy a koronavírus-járvány idején. A hatalomból távozó tisztségviselők olyan döntéseket is hozhatnak, amelyek hosszú időre megkötik az új vezetés kezét. Budapest XII. kerületében már adódtak is ebből viták. A helyzetre a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) munkatársa szerint csak az önmérséklet a megoldás, a képviselők és a polgármesterek jogainak korlátozása ugyanis Alaptörvénybe ütközne.

Már néhány nappal a voksolás után konfliktusokat okoz egyes településeken az idei önkormányzati választás időzítése: a választást ugyanis június 9-én tartották, ám a a hivatalban lévő képviselőtestületek és polgármesterek mandátuma október 1-éig tart. Ez alatt az idő alatt minden korábbi jogosultságuk birtokában hozhatnak döntéseket, akkor is, ha változás következett be a képviselőtestület összetételében, illetve a polgármester személyében.

A cikk itt folytatódik