Kezdenek felsejleni a védőnői szolgálatokat érintő átállás részletei.

Az Orbán-kormány július elsejétől veszi át a védőnői szolgálatokat az önkormányzatoktól, a szerződések az utolsó pillanatokban készülnek a Népszava szerint. A lap birtokába került dokumentum szerint egy kórház „fedezethiányra tekintettel” még egy ideig indokoltnak tartja az önkormányzat anyagi kötelezettségvállalását az átvett ingatlanok üzemeltetésében. A kapkodó központosításra utal az is, hogy a fővárosi és az agglomerációs önkormányzatokat csak június közepén hívták először egyeztetésre a feladat átvételére kijelölt centrum kórházak.

Bonyolítja a helyzetet ugyanis, hogy épp július elsejétől veszi át az ingatlanüzemeltetési feladatokat a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF), amikor a védőnők – és így szolgálati helyiségeik – átkerülnek a kórházakhoz. Ez azt jelenti, hogy a kórházak költségvetésében nem lesz fedezet az önkormányzatoktól használatba átvett ingatlanok víz, csatorna-, gáz-, szemétszállítás, takarítási díjak, valamint a hibaelhárítás, karbantartás költségeire, a nem önkormányzati ingatlanok bérleti díjára.

Ez olyannyira zavart okoz, hogy egy megállapodás-tervezet, illetve levél szerint az önkormányzat és a kórház közötti szerződésben elsődlegesen az üzemeltetési költségek ügyét kell rendezni, mivel a törvényben erre nincs rendelkezés.

(mfor.hu)