Kezdetét vette a Gyulai Várfürdő főépületének átalakítása és bővítése, mintegy egymilliárd forintból – közölte a város önkormányzata.

A Magyar Turisztikai Ügynökségtől és a Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től nyertek 90 százalékos támogatási intenzitással korábban 3,2 milliárd forintot. Ebből még tavaly elkészült 1 milliárd 50 millió forintért az új gyermek víziparadicsom.

Most indul a főépület bővítése és átalakítása mintegy ezer négyzetméteren, csaknem nettó 940 millió forintból – ennek 90 százalékát fedezi a pályázati támogatás.

A pihenőteret 180 négyzetméterrel növelik; új éttermet, egy pizza–pasta látványkonyhát alakítanak ki; áthelyezik a gyógymasszázst; a koedukált vendégöltöző 370 öltözőszekrénnyel és új mosdóblokkokkal bővül.

A Békés Vármegyei Központi Kórházhoz tartozó reumatológiai osztály kiköltözött az épületből, a helyén dolgozói öltözőket alakítanak ki közvetlen dolgozói beléptetéssel, új gazdasági bejárattal, raktárakkal, mosodával.

A kivitelezést a gyulai Futizo Kft. végzi el, szerződés szerint tíz hónap alatt. A megújult és kibővített épületrészt várhatóan jövő év áprilisában vehetik birtokba a vendégek – tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.

A pályázat harmadik projektelemeként az 1833-ban épült Lovarda belsőépítészeti rekonstrukciója valósul majd meg. Fejlesztési tervei készülnek, a kivitelezés a tervek szerint idén ősszel kezdődik.

A fejlesztéssel – ahogyan 2013-ban a fedett, családi élményfürdő, az AquaPalota kialakításával; később az Almásy-kastély felújításával; vagy a jelenleg próbaüzemben működő, a vár és a kastély szomszédságában lévő játszóházzal – azt szeretnék elősegíteni, hogy Gyula „négy évszakos turisztikai desztináció” legyen.

2011 januárjában 8716, februárban pedig 9214 vendégéjszakát regisztráltak Gyulán. 2019-ben – amit egyelőre a gyulai turizmus csúcsévének tekintenek – a januári adat 26.504, a februári 28.021 volt. Az idei év biztatóan indult, januárban 29.141, februárban pedig 26.623 volt a vendégéjszakák száma.

A Gyulai Várfürdő 2022-es vendégforgalma 10,6 százalékkal maradt el a 2019-es 612.358-tól, de még így is meghaladta a várakozásokat, több mint 547-ezer volt. Idén 580-ezer vendégre számítanak.

A 124 embert foglalkoztató Gyulai Várfürdő Kft. 2022-ben 1,6 milliárd forint nettó értékesítési árbevételt ér el, egy évvel korábban 970-millióst. Adózott eredménye 213 millió forint volt tavaly, ez 91 millióval haladja meg az egy évvel korábbit. A cég 2023-ban 107,4 millió forint adózott eredményre számít.