Mindkét kezével elvehet a kormány: nemcsak a helyi iparűzési adót, hanem a jegyzőket is elvonhatja az önkormányzatoktól. Hivatalos döntés nincs, csak hivatalos tagadás, de ettől csak jobban aggódnak a helyhatóságok. Göd és már Paks példája is mutatja, hogy az adóelvonás kivérezteti a városokat, miközben az újraelosztás politikailag vezérelt.


„Minden önkormányzatnak joga van az élethez, sorsáról csak lakói dönthetnek. Minden településnek joga van a jövedelméhez. Minden önkormányzatnak joga van az ellenállásra a törvényes keretek között, ha a központi állam a létét, a törvényességet vagy az alkotmányosságot fenyegeti” – ezt ma sok olyan polgármester mondhatná, aki veszélyben érzi települése pénzügyi-igazgatási önállóságát az Orbán-kormány törekvéseitől. 

Az idézet azonban a fideszes Kósa Lajostól való, aki 2009-ben, Debrecen polgármestereként szólalt fel így a Kossuth téren, az önkormányzatiság védelmében szervezett tüntetésén, ahol a Bajnai-kormány kiadáscsökkentő intézkedései ellen tiltakoztak. Kormányra kerülve aztán a Fidesz több dolgot is meglépett, amitől annak idején Kósa tartott, óvott. Sőt, a jelek szerint nem fogytak ki az ötletekből, és az önkormányzatoknak most is van miért aggódniuk.

A szeptember elejei, XXXI. Országos Jegyző – Közigazgatási Konferencia után több helyről is eljutottak hírek a HVG-hez, miszerint a kormányzat két területen is beavatkozhat a települési önkormányzatok életébe. Az egyik jogi természetű: a jegyző munkáltatója nem a képviselő-testület, hanem a kormányhivatal lenne. A másik pénzügyi természetű ötlet, hogy központilag elvonnák és újraosztanák a települések helyi iparűzési adóját (hipa). 

A cikk részben ezen a linken olvasható tovább

Hirdetés