A Balaton-part jövőjét meghatározó Vízparti Terv tervezete várhatóan június után kerül nyilvánosságra, és további egyeztetések után októbertől vagy jövő év elejétől léphet hatályba. A terv célja a természet és épített környezet védelme – írta meg a hirbalaton.hu.

A portál beszámolója szerint a Vízparti Tervről az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség legutóbbi, Zamárdiban tartott elnökségi ülésén beszélt Gombos Márk.

A helyettes államtitkár a Vízparti Terv jogalkotásának ütemezéséről elmondta, hogy ha az illetékes tárca jóváhagyja, június után közzéteszik a jogszabálytervezetet. Az előzetes szakmai egyeztetések azt mutatták, relatíve kevés a fennmaradt vitás kérdés, kivéve a kikötők elhelyezésének témakörét.

A hatályba lépés várható idejéről azt mondta: „Abban nem vagyok olyan biztos, hogy a Vízparti Terv október 1-ig hatályba lép, de reményeink szerint idén el lesz fogadva.”

Gombos Márk szerint a Vízparti Terv súlyát növelni fogja, hogy kormányrendeletként lát napvilágot.

Az önkormányzatok feladat lesz majd, hogy a helyi építési szabályzatokat (HÉSZ) és rendezési terveket hozzáigazítsák a Vízparti Tervhez. Ezt 2027 júniusáig kell megtenniük. Ehhez szükség lesz az építészeti törvény által előírt főépítészek alkalmazására és területi tervtanácsok alakítására.

Azzal kapcsolatban, hogy az önkormányzatok kapnak-e anyagi támogatást a feladatok megvalósítására, a helyettes államtitkár elmondta, a forráslehívást még nem tárgyalta meg a kormány, így annak támogatottságáról nem lehet tudni semmi konkrétat.

Gombos Márk arról is beszélt, fellépnek majd a strandok magántulajdonba kerülése, eladása ellen. Tervezik, hogy olyan előírásokat vezetnek be, amelyek megakadályozzák a jelenleg még beépítetlen területek beépítését.

A természetes és természetközeli partszakaszok megőrzése, fenntartása is fontos cél.

Kiemelte, jobban kell hogy érvényesüljenek a zöldinfrastruktúra-tervezés szempontjai, a nádasok védelme, összehangolva a megfelelő kikötőelhelyezésekkel.