Karácsony Gergely főpolgármester megígérte, hogy uniós forrásból határidőre megépül a Rákos-patak menti kerékpárút. A főváros a mintegy 2,7 milliárd forintot megkapta, ám négy év alatt egy kapavágást sem tettek a projekt megvalósulása érdekében, miközben Rákosmente önkormányzata erőn felül, haladéktalanul teljesítette a saját vállalásait. Eldőlt: a Tarlós István főpolgármestersége idején megkapott uniós támogatást a projekt meghiúsulása miatt vissza kell fizetnie a fővárosnak.


– Karácsony Gergelyék négy év alatt nem voltak képesek megépíteni a Rákos-patak menti kerékpárutat. Rákosmente önkormányzata a fővárosi önkormányzat helyett eljárva vállalta és el is végezte a kisajátításokat a három érintett kerületben (X., XIV. és XVII. kerület), valamint a kerékpárút megépítését előmozdítandó, Rákosmente 18 ingatlant adott ingyenesen a fővárosi önkormányzatnak – ismertette a Magyar Nemzet megkeresésére Horváth Tamás, Rákosmente polgármestere.

A fideszes polgármester hozzátette: ezt a pénzt, a 2,7 milliárd forintot az Európai Uniótól kapták, így csak fel kellett volna használnia a fővárosnak.

– Nem sikerült! Most eljutottak oda, hogy egy centiméter kerékpárút sem épült meg Rákosmentén, de a pénzt is vissza kell adni az uniónak – hangsúlyozta Horváth Tamás.

A Rákos-patak menti kerékpárút tervezését még Tarlós István főpolgármestersége idején kezdte meg a főváros és Rákosmente önkormányzata. A XVII. kerületi helyhatóságtól megtudtuk: 2015 júliusára elkészült egy rendkívül színvonalas döntéselőkészítő tanulmány a kerékpárút létrehozására, majd 2016 augusztusára befejeződött a megvalósíthatósági tanulmány és a mesterterv tervezete. A támogatási szerződést 2016. december 20-án írták alá, 2017 májusának derekára a tervet véglegesítették.

A tervezés azonnal megindult, heti-kétheti kooperációkon történtek egyeztetések az érintett kerületek, a tervező iroda és a Budapesti Közlekedési Központ munkatársainak részvételével. 

Rákosmente több ezer órányi munkát fektetett a Rákos-patak mentén épülő kerékpárút projektjébe a főváros helyett eljárva.

Mint közölték, 800 vételi ajánlatot és 290 kisajátítást helyettesítő adásvételi szerződést állítottak össze, 82 kisajátítási eljárást folytattak le, 73 telekalakítási és 186 változási vázrajzot készítettek a kerékpárút megépítésének előmozdítására. Rákosmente tizennyolc, Kőbánya pedig hét ingatlant adott ingyenesen a fővárosi önkormányzatnak. A felsoroltakból látszik, hogy az érintett kerületek mindent megtettek, hogy megépülhessen a kerékpárút.

(Magyar Nemzet)

Hirdetés