Bár az ország északnyugati végén található Győr elsősorban az autóipari tevékenységéről híresült el, álláspiacán sok egyéb lehetőség is fellelhető. Az olyan speciálisabb munkákból például, mint a közszférában betölthető pozíciókból itt is nagy a kínálat.

Egy speciális szegmens

A valamennyi álláskeresési rutinnal rendelkezők már bizonyára találkoztak azokkal az álláshelyekkel, melyek közalkalmazotti vagy épp köztisztviselői státuszt is adnak a munkalehetőség mellé. Bár ezek a munkák a jól megszokott, online állásportálokon kevesebb alkalommal bukkannak fel, olykor mégis megtalálhatók, a legbiztosabb módszer azonban mégis a számukra integrált weboldal felkeresése. Ezek a munkák egyébként nem különböznek túlzottan a „hagyományos” álláshelyektől, ám az említett státusz és a vonatkozó szabályok okán valamennyire mégis.

Ezekkel az állásokkal kapcsolatban azonban mindenképpen elmondható az, ami kevés másik munkára érvényesíthető ennyire egyértelműen. Ez nem más, mint hogy gyakorlatilag bárhol az országban garantáltan elérhető néhány nyitott álláshely. Ennek megfelelően pedig azok számára is remek lehetőséget jelenthetnek, akik esetleg olyan régióban élnek, ahol a munkalehetőségek mennyisége és minősége sem megfelelő. Ezzel együtt persze az erősebb gazdasági hátterű  térségekben is fellelhetők.

Ha ilyen térségekről van szó, akkor nagy valószínűséggel a Dunántúl régióit érdemes említeni, az egyik legkiemelkedőbb példa pedig mindenképpen Győr-Moson-Sopron vármegye. Határain belül ugyanis két jelentősebb hazai város is található, Sopron és Győr, melyek kifejezetten erős gazdasággal és ipari tevékenységgel bírnak. Győr esetében ennek fő letéteményese egyértelműen a helyi autógyár. Az AUDI gyártó üzemének köszönhetően ugyanis több ezer győri állás az autóiparhoz köthető.

Iparban és azon kívül

Egy ennyire jelentős ipari szereplő jelenlétében gyakorlatilag természetes, ha az leuralja egy város – és akár környéke – munkaerőpiacát. Ettől függetlenül azonban egy állás Győr városában nem csupán ehhez a szektorhoz kapcsolódhat, még ha valóban több ezer munkavállaló dolgozik is a vállalatnál. Egy sikeres város ugyanakkor jellemzően igyekszik több lábon állni, mely természetesen az elérhető álláslehetőségeken is meglátszik. Nincs ez másként itt sem, így a paletta is elég színes.

Ezen a palettán pedig nyugodtan elhelyezhető a már említett közigállás kategória is, hiszen egy ennyi dinamikusan fejlődő és jól működő város számára a fejlett közigazgatás is alapfeltétel. Így ha valaki számára inkább az ilyen álláshelyek jelentenek vonzerőt, ugyanúgy körülnézhet a releváns kínálatban. A közigállás, mint összefoglaló név tulajdonképpen számos különféle pozíciót jelenthet, így egy állás Győr közszférájában is rendkívül sokszínű.

Ha az ipari szereplőkről azt szokás mondani, hogy rendkívül nagy létszámú és a társadalom széles rétegeiből érkező munkavállalót képes alkalmazni, a közszférára ez ugyanúgy igaz. Így tehát egy állás Győr közigállás felhozatalában kifejezetten sokak számára jelenthet biztos, stabil és jó megélhetést biztosító opciót. Ezek tükrében talán nem véletlen a Győrben tapasztalható, alig egyszázalékos munkanélküliségi mutató, ilyen álláskínálattal ugyanis inkább az ellenkezője lenne különös.

Vidéken is sikeresen

A hazai munkaerőpiaci viszonyokat vizsgálva sokszor felmerül az a probléma, mely szerint a főváros kínálati bősége és az ott elérhető jövedelmek a vidéki lehetőségeket abszolút háttérbe szorítják. Az valóban igaz, hogy Budapest szinte aránytalan súllyal veszi ki részét a munkaerőpiacból és gazdaságból, de ettől függetlenül a vidéki régiók is számos lehetőséget kínálnak. Különösen, ha olyan erős a gazdaság, mint Győré, hiszen így egy állás Győr városában lényegében ugyanazokat a feltételeket kínálja, mint egy pesti álláshely.

A közigállások kínálatát tekintve pedig még elenyészőbb a területi különbség, mely elsősorban a szigorúbb szabályozásoknak tudható be. Ezekhez az állásokhoz ugyanis jogszabályban meghatározott bértábla tartozik, mely az ország bármely területén ugyanazokat a feltételeket garantálja a munkavállalók számára. Így még ha egy állás Győr iparában kiváló feltételeket is kínál, a közigállásokkal kapcsolatban biztosak lehetünk benne, hogy máshol is ugyanezek a feltételek érvényesek.

Azt persze nem tisztünk eldönteni, hogy melyik karrierút a jobb, hiszen mindenki számára az a legjobb munka, amit élvezettel csinál és hosszabb távon is képes vele tervezni. Mindenesetre megnyugtató azt tudni, hogy a fővároson kívül is szép számmal adódnak lehetőségek, legyen az az ipari szektor vagy a közszféra kötelékében. Ennek megfelelően pedig egy állás Győr városában az eddigiekhez hasonlóan továbbra is egy remek lehetőség azok számára, akik a fővároson kívül képzelik el karrierjüket.