Őszig zárva marad az ORÖ székháza, Lakatos Oszkár nem engedi be az új testület tagjait az átadás-átvételig. Az Országos Roma Önkormányzat elnökhelyettese azt is bejelentette, hogy visszavonul a romaügytől.

Az országos roma nemzetiségi választásokat az önkormányzati választásokkal egy időben, június 9-én tartották. A választás során csupán két szervezet került be az új Országos Roma Önkormányzatba (ORÖ): a kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) és a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom. A Farkas Flórián-féle Lungo Drom váratlanul közölte, hogy nem is indul.

A CiKöSz tarolt a választáson, 35-öt megszerzett a 47 képviselői helyből. A CiKöSz elnöke és listavezetője, Sztojka Attila kormánybiztos, fideszes országgyűlési képviselő nem vette át megbízólevelét. Ha ugyanis tagja lenne az ORÖ-nek, akkor az összeférhetetlenségi szabályok miatt meg kellene válnia parlamenti mandátumától.

Az ORÖ több mint egy éve nem kapja meg a törvény szerint járó állami támogatást. Lakatos Oszkár elnökhelyettes becslése alapján a költségvetési elvonások miatt egyre csak halmozódó tartozások már a 2 milliárd forinthoz közelítenek. A pénzügyi lavinát olyan kormányzati követelések indították el, amelyek még a 2019 előtti ciklusra vonatkoznak.

A cikk itt folytatódik