zugloTérfigyelő kamerák bevetésével szorította vissza az illegális kereskedelmet Zugló, a kerület vezetése azonban nem csak a közbiztonságra, hanem a városkép megújítására is figyel: nemrég új toronysisakot kapott a Páduai Szent Antal templom, a Városligetbe tervezett múzeumi negyed pedig a városrész látogatottságát is fellendítheti. A Zuglót érintő fejlesztésekről dr. Molnár Csaba kerületi hivatalvezető nyilatkozott a Rádió Orientnek.

Zugló kedvelt fővárosi lakóhelynek számít, 127.000 ember él itt, s a városrész ezzel Budapest első öt kerületében kap helyet. A kerület iskolák tekintetében is élen jár, itt található a főváros legtöbb középiskolája, összesen 26 intézmény - neves gimnáziumok, főiskolák, kéttannyelvű intézetek és művészeti iskolák is találhatók a palettán, az érettségik zökkenőmentes lebonyolítása pedig komoly feladatot ad a kerületi hivatalnak is – mutatta be a lakóövezetet Molnár.

A kerületben nagy figyelmet fordítottak szabálysértések visszaszorítására: ehhez erős rendőri jelenlét és több térfigyelő kamera kellett, melyből 28-at helyeztek ki az elmúlt évben. Mint a hivatalvezető megjegyezte, az illegális árusítás melegágya volt az Őrs Vezér, a Bosnyák tér és a Petőfi Csarnok környéke, a hatékony fellépés következtében ezek a szabálysértések fokozatosan felszámolás alá kerülnek. Az áldatlan állapotok megszüntetésében nagy szerepük van a polgárőröknek is, akiknek nincs intézkedési jogkörük, de visszatarthatják az elkövetőt a rendőrök megérkezéséig.

A kerületi hivatal kialakítása a lakosság számára nem sok változást hozott, ugyanott található, ahol korábban az okmányiroda volt, a Pétervárad utca 11-17-ben. A kerület okmányirodája egyedülálló módon 7-20 óráig tart nyitva a hét minden napján, a hivatal többi része a szokásos nyitvatartási időben várja az ügyfeleket. A változásokkal kapcsolatos tájékoztatásra nagy hangsúlyt fektettek a helyi és az országos médiában is - emelte ki a hivatalvezető. A legnagyobb forgalmat itt is az okmányiroda bonyolítja le, abból is a gépjárművel kapcsolatos ügyek vezetnek. A hivatal központi helyen található, hosszú a nyitvatartási idő és nincs parkolási díj, ezek a tényezők vonzóvá teszik az agglomerációban élőknek is, hogy itt intézzék hivatalos ügyeiket: ők teszik ki az ügyfélforgalom 30 százalékát.

Az elektronikus ügyintézésnek nagy a szerepe a költséghatékony közigazgatás kialakításában, mert egy lakóhely változásnál már nem kell tulajdoni lapot kérni a földhivataltól, mint eddig. A TakarNet rendszeren keresztül le tudják az adatokat ellenőrizni és így külön költség és sorban állás nélkül el lehet intézni az átjelentkezést. Ha a technika ördöge közbeszól és mégsem működik a rendszer, akkor egyszerűbb az ügyvédtől az adásvételi szerződésről hozni egy másolatot - ajánlotta Molnár Csaba.

Az idei évben várható feladatokról szólva a hivatalvezető elmondta: a két legnagyobb projekt az új zuglói kormányablak megnyitása és zökkenőmentes beindítása, illetve az országgyűlési választások helyi lebonyolítása lesz. A kerületben 100 szavazókör van, 96.000 választóval. 'Nagy feladat lesz, de meg fogják oldani, ehhez a Nemzeti Választási Iroda adja ki a feladatokat' - mondta a hivatalvezető.

Távlati, de annál nagyobb jelentőségű kerületi beruházás lesz a Múzeum Negyed, amelyet a Városligetre terveznek a kerület és kormányzati szervek. A több múzeumot, a Széchenyi Fürdőt, az állatkertet és a cirkuszt is egyesítő komplexum is nagy vonzerőt jelenthet a lakosságnak és a turistáknak egyaránt - véli Molnár Csaba, aki szerint a ligeti zöldterület nem lesz kisebb, sőt növelhető is a beruházással. A hivatalvezető hozzátette, számos köztér is megújult az elmúlt években Zuglóban, és a Páduai Szent Antal templomra is felkerült a toronysisak, amire közel 70 éve vártak.