siof30 ezer háztartás szennyvízelvezetését szolgálja a próbaüzemben működő új siófoki tisztítótelep. A Dél-Balatoni Szennyvíztársulás beruházása hosszas kálvária után valósulhatott meg.

Mint arról korábban a Somogy Televízió is beszámolt: a 2007-ben indult projekt évekig állt, majd a somogyi politikusok és a megyei önkormányzat közbenjárásának köszönhetően indulhatott újra.

A jövőben sehol nem lesz már orrfacsaró bűz Siófokon, hiszen elkészült az új szennyvíztisztítótelep. A modern komplexum hatmilliárd forintból valósult meg. Mint arról beszámoltunk: a projekt 2007-ben indult, de már az előkészítő szakaszban leállt. A munka 2011-ben indulhatott újra, ekkor már Hidvédi József elnökletével és Witzmann Mihály akkor megyei közgyűlési alelnök és Móring József Attila országgyűlési képviselő közbenjárásával. Az érintett településeken idén már elkészült a csatornahálózat bővítése. Ráadásul ez a lakosságnak és az önkormányzatoknak egyetlen forintjukba sem került.

Hidvégi József, elnök, Dél-Balatoni Szennyvíztársulás:
- 75 százalékos az uniós támogatottsága 85 százalékos támogatással indultunk a projekt beruházásának. Azóta sem az önkormányzatok sem a lakosság nem tudta volna ezt a 15 százalékos költséget megfinanszírozni. Ezért 93 és fél százalékos lett a CBA szerinti támogatottság mértéke és a maradék hat százalékot a kormányzat biztosította.

Főnyomóvezetéket is cseréltek és csatornáztak, Törekiben, Balatonföldváron, Zamárdiban, Balatonenréden és Balatonvilágoson is - tette hozzá a Szennyvíztársulás elnöke.

Hidvégi József, elnök, Dél-Balatoni Szennyvíztársulás:
- A DRV üzemeltetésben és működtetésben egy fejlett technológiájú telepet kap. Ami mind energiában, mind pedig talán személyzetben csökkentett működést biztosít. Ez talán csökkenti majd a szennyvíznek a díját. De azt gondolom, hogy azt az állami támogatást, amelyet eddig kapott a DRV üzemeltetésre, azt mindenképpen csökkenti.

A siófoki telepre egyébként 170 ezer háztartás szennyvizét képes fogadni, kezelni és ártalmatlanítani. S, több mint 21 ezer köbméter feldolgozására képes naponta. A beérkező szennyvízből kivonják az iszapot, amelynek kezelése során biogáz keletkezik és ebből elektromos energiát állítanak el.

Huszti Gábor, alelnök, Somogy Megyei Közgyűlés:
- Azt gondolom, hogy Siófok és térségének egy óriási fejlődési lehetőségről beszélhetünk hiszen 30 ezer ember szenyvízellátásának biztosítását már produkálja a telep. És remélhetőleg minél több település fog becsatlakozni és egyre környezetkímélőbb lesz a térségnek.

Az elkészült fejlesztéseknek köszönhetően pedig végre a Balaton törvény előírásainak is megfelelnek majd az önkormányzatok. Így a jövőben ez már nem lehet gátja tóparti fejlesztéseknek.

(Somogy Televíyzió - Híradó)

Hirdetés