penzGémesi György polgármester szerint még a „politikai attitűd" is hasonló volt akkor, mint most, Budapest esetében, de a követelt plusz pénzt szerinte az államnak bele kell tennie.

A Pest megyei Gödöllőn négy éve már átélték azt, amit most a fővárosiak: az önkormányzat hulladékszállító cégének elfogyott a pénze, ezért a katasztrófavédelem vitte el az szemetet. A település polgármestere, Gémesi György - aki a magyar Önkormányzatok Szövetségének is az elnöke - szerint akkor is az állami kukaholding volt a felelős a kialakult helyzetért.

„Kísértetiesen hasonlít a két történet. Akkor nagyon sokat küzdöttünk azért hogy az állami finanszírozás rendben legyen, így sajnos az a helyzet, hogyaz a díj, amit a lakosság befizet, nem elegendő a szolgáltatás költségeire"- mutatott rá Gémesi György.

Emlékeztetett arra is, hogy a rezsicsökkentés keretein belül 8 éve nem emelkednek már a szolgáltatási díjak, szerinte senki nem gondolja komolyan, hogy a béreket, a 20 százalékos inflációt és egyéb költségeket ki lehet gazdálkodni az akkor megállapított pénzből. „Aki erről döntött, annak a forrásokat is biztosítania kell" - jelentette ki az önkormányzati vezető.

Úgy érzi, általánosságban vannak megtakarítási lehetőségek, de most már az az állapot van, amikor nem elég a korábbi forrás. Szerinte a két történetben az is közös, hogy megjelenik benne a „politikai attitűd", de volna megoldás: a hiányzó összeget fizesse ki az állam a szolgáltatónak.

Figyelmeztetett ugyanakkor, a katasztrófavédelemnek törvényi kötelezettsége megoldania a hulladék elszállítását. „Furcsa módon nálunk, amikor a katasztrófavédelem megjelent, akkor azt a 80-100 millió forintot, amit kértünk, semmi perc alatt biztosította a központi költségvetés."

Még azt is elmondta, kétszer háromnegyed évig működtethet a katasztrófavédelem - a gyakorlat szerint ugyanazokkal a munkatársakkal és eszközökkel -, és utána újra felmerülhet a kérdés, hogy ki végzi a munkát.

Nagy kérdés még viszont az, hogy hogyan kapcsolódik be a folyamatba a Mol, amely koncesszióba kapta a hulladékgazdálkodást.

(Infostart.hu)