ujbudaA mai napon változtatási tilalmat rendelt el Újbuda képviselő-testülete – derül ki az önkormányzat közleményéből. A szabályozás minden olyan (főként egykori ipari) ingatlanra vonatkozik, amelyen „a jelenlegi építési szabályzatok intenzív lakáscélú beépítést tesznek lehetővé” és az önkormányzatot nem köti korábban létrejött településrendezési szerződés.

A képviselők azért döntöttek így, mert középtávon kezelhetetlennek találták az ingatlanfejlesztések okozta problémákat a kerületben. Az elmúlt években példátlan sebességre kapcsoltak az ingatlanfejlesztések Újbudán, azon belül is első sorban a Fehérvári út és a Duna közötti egykori ipari területen, ahol gombamód kezdtek szaporodni az új lakóházak, irodaépületet. A korábbi önkormányzati ciklusok alatt elfogadott építési szabályok ösztönözték a beruházásokat, melyek átformálták Újbudát: a kerület közúti, közösségi közlekedési, egészségügyi és közmű infrastruktúrája egyre kevésbé tudja kiszolgálni a dinamikusan növekvő igényeket, miközben a tartóssá váló közlekedési dugókból származó környezeti terhelés folyamatosan növekszik, miközben a kerület kisvárosias jellege is megszűnt.

Az önkormányzat hangsúlyozza, hogy a változtatási tilalom nem jelenti azt, hogy az érintett ingatlanokon egyáltalán nem épül semmiféle épület a jövőben, ellenben a kerület időt nyer arra, hogy felülvizsgálja a vonatkozó építési szabályzatokat, fokozott figyelemmel a beépíthetőség mértékére, a zöldterületek arányára, a parkolási problémák kezelésére.

(24.hu)