konyv11Bár a szakmai egyeztetés sorozat nemrég lezárult, a településeknek számos segítsége van az arculati kézikönyvük kidolgozásához. A sajátos vonásokat, védendő értékeket bemutatni hivatott brosúrákat október 1-jéig kell elkészíteni – írja a Magyar Idők.

Befejeződött a településképi arculati kézikönyvek kidolgozását támogató, a Miniszterelnökség és szakmai háttérintézménye, a Lechner Tudásközpont által szervezett szakmai találkozósorozat. A február közepétől május végéig 26 helyszínen megtartott rendezvényeken több mint kétezer fő vett részt a települések képviseletében: főépítészek, polgármesterek és a helyi önkormányzatok képviselői mellett szakmai és civil érdeklődők.

Mint ismert, a helyi polgárok bevonásával legkésőbb október 1-jéig mindenhol el kell készíteni a településképi rendeletet, valamint az azt megalapozó településképi arculati kézikönyvet. Utóbbi dokumentumok a magyarországi falvak és városok sajátos, egyedi jellegét, különösen pedig védendő értékei­ket hivatottak bemutatni.

Az építésügyi és építészeti helyettes államtitkárság a konzultációk lezárultával további szakmai segítséget ad a településeknek. A Kormány.hu oldalon elérhetővé tették a kézikönyvek elkészítéséhez segítséget nyújtó útmutatót, egy mintakézikönyvet, valamint a találkozókon előadott prezentációt. Digitális egyeztetőfelület is működik a Tak.lechnerközpont.hu oldalon. A portál – több száz ábrával és fotóval – kiemelt hangsúlyt helyez a jó, de a kerülendő példákra is. A kívánt ábrák beépítés (falusias, kertvárosi, kisvárosi, nagyvárosi) és kategória (például homlokzatképzés) alapján is kereshetők.

– A jogalkotó szándéka nem agyonszabályozott környezet vagy jogi akadálypálya kialakítása, hanem az, hogy érthető, szemléletes formában ismertesse, hogy az adott településrészen milyen minőséget és arculatot várnak az új házat építőktől – mondta lapunknak korábban Füleky Zsolt építészeti és építésügyi helyettes államtitkár. Szerinte valamennyi falu és város elemi érdeke, hogy a fiatalok helyben maradjanak.

Hirdetés