etyek0Nagyszabású fejlesztési elképzeléseket tartalmaz az a több mint háromszáz oldalas tanulmány, amely 22 település érintettségével Fejér megye északi részének megújulását hozhatja az elkövetkező évek során – írja a Magyar Idők.

A Pannónia szíve programban fokozatosan megvalósuló, részben infrastrukturális beruházásokkal a tervek szerint a teljes Vértes kistérséget bevonják a fővárosközeli turizmus vérkeringésébe. A fejlesztések jelenleg épülő elemei 3,716 milliárd forintnyi hazai forrásból valósulnak meg.

Jó néhány évvel ezelőtt indult a tervezés, amikor a Pannónia szívében élő települések vezetői kitörési pontot kerestek azzal a szándékkal, hogy a térségben élők lehetőséghez jussanak. A helyi elképzelésekből született Pannónia szíve program motorjai annak idején Martonvásár, Vál és Bicske voltak – idézte fel a kezdeteket a Magyar Időknek Tessely Zoltán, aki 2015 óta Etyek, valamint a Szent László- és Váli-völgy területfejlesztéséért felelős miniszterelnöki biztosa. Szavai szerint – mivel jelentős ipari, gazdasági tevékenység a területen nincs, ami érezhető az alacsony önkormányzati bevételeken is, ezért – a közös kitörési pontot a turizmusban látták meg.

– Már a kezdetekkor úgy gondoltuk, hogy ebben a zászlóshajó a legismertebb utazási célpont, Etyek legyen, de a szándékunk az, hogy a borturizmusban évről évre erősödő eredményeket felmutató település hangulatát az egész térségre kiterjesszük. Ezért az első lépések leginkább Etyek ismertebb területeit, pincéit érintik, a budai borvidék központjaként ugyanis a településen jelentős a vendégforgalom. A meglévő értékek megtartásával arra törekszünk, hogy XXI. századi színvonalra emeljük a helyi vonzerőt a szolgáltatások, kapcsolódó úthálózati adottságok fejlesztésével – mondta a térség fideszes országgyűlési képviselője, kiemelve: a jelenleg zajló beruházásoknak van egy hálózatos fejlesztési része, illetve van egy olyan, ami Etyekre összpontosul.

A minőségi turizmus irányába tartó első elképzelések 2,275 milliárd forint összegű, hazai forrásból történő támogatásáról 2015 decemberében döntött a kormány, amely Etyek és a kapcsolódó területek fejlesztéséről, illetve a Bicske és Etyek közötti kerékpárút-hálózat kiépítéséről szólt.

– Azonban a megvalósulás időszakában azzal szembesültünk, hogy ugyan az etyeki pikniknek otthont adó Újhegyen kívül – ahol jelenleg a közművek bővítése, kockakő burkolatú út építése és térbútorok kihelyezése van folyamatban – a másik három borászat, az Öreghegy és a Kecskegödör, illetve a Körpince is nagyon látogatott és igényli a fejlesztést, azt, hogy megújulva egységes, modern színvonalon fogadhassák az érkezőket. A tavalyi év júniusában újabb 1,441 milliárd forint összegű költségvetési támogatásról döntött a kabinet, hogy Etyek és környéke tovább fejlődhessen. Jelenleg közutak építése, természetes alapanyagú, magas minőségű burkolatok lefektetése, közműfejlesztés, színpad, védőkorlát, dekoratív közvilágítás kiépítése van folyamatban, illetve rendezik a Magyar-kút környékét. Ezeknek a fejlesztéseknek a részeredményei a júniu­si etyeki piknik idején is már láthatók lesznek, azonban a teljes beruházás kora őszre valósul meg – jelezte Tessely Zoltán.

Emellett az etyeki sváb ház megvásárlásával kialakítják a Kitelepítettek Magyarországi Emlékházát, és létrehoztak egy egységes arculati kézikönyvet a településről. – Azt is szeretnénk elérni, hogy Etyek ne csupán egy legyen a magyar borvidékek közül, hanem a történelmét alapul véve, mint a magyarországi pezsgőkultúra egyik fellegvára, a pezsgő is hívószó legyen az ideutazóknak. Továbbá, mivel a településnek termálvize is van, szépségipari szolgáltatásokkal fűszerezett speciá­lis pezsgőfürdős helyeket is létrehoznánk, gazdagabbá téve a térségben elérhető élmények sorát. A fejlesztések megálmodóinak száz hasonló ötletük van, amivel vonzóbbá válhat ez a desztináció – fogalmazott Tessely Zoltán. Példaként említette azt is, hogy a decemberben bezárt bicskei, menekülteket befogadó állomás helyére egy autós- és sportkempinget javasol megvalósítani a programjuk, amelyet organikus és hazai építészeti megoldásokkal kötnének össze a sztrádával.

A kormánybiztos kitért arra is, hogy mintegy 841 millió forint állami támogatásból 20 kilométer hosszan Etyek–Botpuszta–Háromrózsa–Bicske–Csabdi–Tarján útvonalú kerékpárutat is építenek. Mint mondta, a második kormányhatározattal a kerékpárút meghosszabbításáról is döntöttek Komárom-Esztergom megye irányába azzal a nem titkolt szándékkal, hogy idővel az Esztergom–Bicske–Etyek–Martonvásár–Ercsi útvonalon egy olyan összekötő bicikliút jöjjön létre, amely két ponttal is érintené a Duna menti Eurovelo európai kerékpárút-hálózatot. – Emellett nagyon fontos előrelépés lesz, hogy Révész Máriusz kormánymegbízott kezelésében a Budapest–Balaton kerékpárút érinteni fogja Etyeket – emelte ki Tessely Zoltán.

Tessely Zoltán felidézte, a mintegy háromszáz oldalas Pannónia szíve turizmusfejlesztési koncepciót az első kormányhatározat után állították össze az érintett 22 térségi önkormányzat részvételével, a fejlesztési elképzelések valamennyi települést érintik.

– Azóta megújult a kormány turizmusfejlesztési stratégiája, amelyhez illeszkedik, hogy a koncepciónk szerteágazó és rengeteg megvalósulásra váró elképzelést tartalmaz a Fejér megyei térségben. Bízunk abban, hogy egységes, vonzó turisztikai desztinációvá emelkedhet Pannónia szíve, amely ráadásul nagyon közel van Budapesthez. Így a fővárosba érkező külföldi turistáknak újabb lehetőség adódhat, hogy a helyi értékek megismerése mellett belekóstoljanak hazánk gazdag kínálatába Etyek, a Vértes, a Váli-völgy, vagy a térségünkhöz szorosan kapcsolódó Velencei-tó vonzáskörzetében. A Magyar Turisztikai Ügynökség figyelmébe ajánlottuk a Pannónia szíve programot, és bízunk abban, hogy újabb kormányzati támogatást érdemelnek az elképzeléseink – mondta Tessely Zoltán.

Megjegyezte, az etyeki borvidék már bizonyított, ugyanakkor például Martonvásáron, Bicskén is megvannak a hagyománnyal bíró, megújulásra váró vonzerők, amelyek egy egységes keretbe foglalva – több jelentős, egymáshoz kapcsolódó beruházás révén – az egész térséget vonzó turisztikai minőségben mutathatná be.

Az etyeki fejlesztéseket is tartalmazó komplex térségi program ráadásul a gazdaságfejlesztés szempontjából is jelentős hatásokkal számol. A miniszterelnöki biztos felhívta a figyelmet, hogy jelentős munkahelyteremtő ereje lehet a tervezett fejlesztéseknek, ami a munkanélküliséggel az országos átlaghoz képest kevésbé sújtotta térségben is nagymértékben elősegítené a helyiek életminőségének javulását, jövedelmük növekedését, egyúttal fokozná a közösségek megtartó erejét. – Budapesthez, Székesfehérvárhoz, Tatabányához is közel van a térségünk, rengetegen ingáznak. Márpedig ez az életforma visszaveti a családi és a helyi közösségi életben való részvétel lehetőségeit, az ingázás időbe és pluszkiadásokba kerül. Ezért azt is reméljük, hogy a térségi turizmusfejlesztési program hatására változhat ez a helyzet, többen maradhatnak helyben munkavégzés céljából a turizmusban és a kapcsolódó területeken, ami rövid időn belül a közösségek belső kohézióját is erősítené – jelentette ki a képviselő.

Kitörési pontokat keres Fejér megye

Budapest szőlőskertjének „vezetésével" egy széleskörű turisztikai szolgáltatásra épülő együttműködést alakítana ki 22 Fejér megyei település. Tessely Zoltán, a Pannónia Szíve program miniszterelnöki biztosa a Karc FM-en elmondta: a program a helyi polgármesterek kezdeményezése után indult a „valódi előnyöket nyújtó, hasznos beruházások megvalósulása érdekében" – az interjút ITT meghallgathatja.

Hirdetés