kertkA Lakatos lakótelepen 2014-ben átadott Lőrinci Kertelő olyan népszerű, hogy újabb közösségi kert létrehozását tervezi a 18. kerületi önkormányzat. Pestszentlőrinc – Pestszentimre zöld terveiről Ughy Attila polgármester, a közösségi kertről pedig Hensch Norbert, az Agora Lokálpatrióta Egyesület vezetője és Kapocsi Anikó, a Szivárvány Óvoda vezetője beszélt a Rádió Orientnek.

Pestszentlőrinc-Pestszentimre első közösségi kertje a Lakatos Lakótelepen valósult meg 2014-ben. Az 1500-1600 négyzetméter területű Lőrinci Kertelő a Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal által 2013-ban kiírt Tér_Köz pályázat, valamint a 18. kerületi önkormányzat támogatásával jött létre - mondta Hensch Norbert, az Agora Lokálpatrióta Egyesület vezetője, hozzátéve: a közösségi kert 120-130 embert hoz össze nap mint nap.

Ughy Attila polgármester úgy fogalmazott, bízik abban, hogy idén, a Kertészkedés évében újabb közösségi kertet tudnak átadni a kerület lakói számára, hiszen a Lakatos lakótelepen mind a 34 parcella elkelt. Kifejtette, terveik között újabb 25 parcella megnyitása szerepel.

A Kertelő szomszédságában található Szivárvány Óvoda az egyes számú parcellában gazdálkodik. A gyermekek a magok elvetésétől egészen a betakarításig aktív részesei a munkafolyamatoknak – hangsúlyozta Kapocsi Anikó, az oktatási intézmény vezetője. Hozzátette, a tevékenység hozzájárul az egészséges életmód fejlesztéséhez, másrészt nevelő hatása is van.
Az óvoda a tavalyi évhez hasonlóan idén is megszervezi a Nyári életmód tábort, amelynek célja az óvodás korú gyermekek egészségmegőrző, egészségfejlesztő és betegségmegelőző tevékenységének – a test és a szellem fejlődéséhez szükséges táplálkozás-, tisztálkodás-, mozgáskultúra életmód mintáinak bemutatása, átadása- személyre szóló fejlesztése, különös tekintettel a túlsúlyos, az anyagcsere-, légúti-asztmás vagy egyéb más betegségben szenvedő gyermekekre. A Gyermekeken keresztül a család egészségnevelése is fontos feladat. Kapocsi Anikó rámutatott, az óvoda idén is pályázik A legszebb konyhakertek programon.

Peremkerület lévén Pestszentlőrinc-Pestszentimrén kimagasló a zöld területek száma, amelyet folyamatosan próbál karban tartani az önkormányzat. Ughy Attila úgy véli, a kerületben a mindennapok részét képezi a zöld gondolkodás, gyakoriak a virág- és cserjeosztások, évről-évre tanösvényeket, pihenőhelyeket alakítanak ki, de fontos kérdés a repülőtér környezeti terhelése, amivel szintén kiemelten foglalkozik a városrész.

A közeljövőben az önkormányzat tervei között szerepel egy zöld töltőállomás is, ahol ingyen töltőhelyet biztosítanának az elektromos autóknak. A polgármester hangsúlyozta, ezzel egy időben megtörténik a kerület tulajdonában lévő autók elektromos hajtású gépjárművekre történő cseréje.

(OrientPress)