Az elektromos autózás immár nem a jövő, hanem a jelen: ezt bizonyítja Szolnok, ahol újabb állomásához érkezett az E.ON Hungária Csoport és a megyei jogú város több mint hét éve tartó együttműködése, melyben a jövő zöld energiájú városa épül.

Ennek egyik fontos részét képezi, hogy az E.ON az önkormányzat igényeire szabottan 30, kishaszon-gépjárműből és ügyintézői személyautóból álló e-flottát üzemeltet a városban. Az autók összesített futásteljesítménye mára elérte az egymillió kilométert. A karbonsemleges járműpark eddig 120 tonna üvegházhatású szén-dioxid-kibocsátástól mentesítette a környezetet, és ez a kisebb környezetterhelés mellett alacsonyabb költségeket is jelent az önkormányzatnak és az adófizetőknek egyaránt. Az éves megtakarítás a szolnoki tapasztalatok szerint autónként elérheti az egymillió forintot is, ha egy szervezet autóinak töltését „házon belül” végzik – erre az E.ON szintén kínál megoldást.

„Városunkban épült az első energiaközösség, itt található hazánk egyik legnagyobb napelemparkja – hangsúlyozta Szalay Ferenc, Szolnok megyei jogú város polgármestere –, és itt épül a legnagyobb energiatároló telep is, ami jól mutatja, mennyire elkötelezettek vagyunk a zöldítés terén. 2017 óta már több mint harminc tisztán elektromos hajtású jármű szolgálja az önkormányzati intézményeket. Az e-flotta munkába állítása és a töltési infrastruktúra megvalósulása városszerte pozitív példaként szolgált, s az utóbbi években látványosan nőtt a vállalkozói és a magánszféra által használt e-autók száma is.”

A városban az elektromosautó-töltőhálózat egy részének kialakítása is az E.ON nevéhez fűződik. Az energiavállalat öt töltőhelyen tizenkét töltési pontot működtet Szolnokon, amely újabb öt töltőhellyel bővül majd. Így összesen huszonkét nyilvános töltési ponton tölthetik a városlakók elektromos autóikat. A töltőhelyek máig mintegy 145 MWh töltési mennyiségű, kizárólag megújuló forrásból származó zöldenergiával látták el Szolnok elektromos autóit.

A szolnoki önkormányzat és az E.ON évek óta tartó együttműködése példaadó fejlesztésekkel tette a megyei jogú várost a jövő zöld energiavilágának magyarországi mintatelepülésévé. A fenntartható energiára épülő Szolnoki Intelligens Városi Energia Modell (SZIVEM) projekt az első energiaközösség, amely az országban létrejött. Naperőművei városi közintézményeket, óvodákat, orvosi rendelőt és lakóépületeket látnak el tiszta energiával, az energiatárolás révén olyankor is, amikor éppen nem süt a nap. A már említett elektromos töltőhálózat számára pedig a parkolók tetejére telepített napelemek szolgáltatják az energiát. Hat helyszínen összesen kilenc naperőmű vesz részt a város energiaszükségletének kielégítésében.