voks0Olyan fellebbezést sem látunk minden nap, mint amilyen a Somogy megyei Látrányban volt. A falu egyik vesztes képviselő-testületi jelöltje azt kérte, hogy számolják újra a szavazatokat. Ez meg is történt, és kiderült, hogy valóban nem az kapta a legtöbb szavazatot, akit eredetileg beválasztottak a testületbe. Csakhogy nem is a fellebbező jelölt: egy harmadik képviselőnek találtak valahol még 36, addig nem észrevett szavazatot – írja a Világgazdaság.

Ennél is furcsább történetet láthattak a Vas megyei Borgáta lakói: ott a frissen megválasztott polgármester öt napig állhatott a falu élén, máris bejelentette a lemondását. Pedig Gőcze Zsanett a 147 voksból 96-ot megszerzett, ami már majdnem kétharmad, de ez sem volt elég a békéhez.

Hogy pontosan mi történt, arról nem nyilatkoztak helyben, de azzal lehet összefüggésben a gyors lemondás, hogy a faluba a választás előtti hónapokban számos üdülőtulajdonos jelentkezett be állandó lakcímmel, és a testület négy tagjából három is közülük kerül ki.

A helyi viszályok persze nem csak a legkisebb falvakban válhatnak igazán naggyá. Hiába folyt le a választás már egy hete, egyelőre úgy tűnik, még a Fővárosi Közgyűlés sem tud felállni több héten át. A két kerületből, ahol megtámadták a végeredményt, az új polgármesterek nem ülhetnek be a közgyűlésbe. A XIV. kerületben, ahol a PM-es Karácsony Gergely nyert, csak két szavazókörben ismételhetik meg a választást, ahol nem megfelelő számú szavazólapot találtak, de az eddigi eredmények alapján ez komolyan nem fenyegeti az ellenzéki jelölt győzelmét. A XV. kerületben azonban meg is ismételhetik a választást. Ott a Fidesz azt állítja:Hajdu László, a DK-s győztes megtévesztette a szavazókat, amikor azt állította, hogy a baloldal közös jelöltje. Az MSZP, az Együtt és a PM tegnap jelezte: semmi megtévesztés nincs, ők valóban támogatták Hajdut. Szerintük a Fidesz nem hajlandó beletörődni a Gyurcsány-párt kerületi győzelmébe, a jobboldal szerint viszont a baloldal hazugságai miatt nem állhat fel még a Fővárosi Közgyűlés. Fontos kiemelni: az új választásról szóló döntések ellen még lehet fellebbezni.

Újra választhatnak Ózdon is, ahol a Jobbik jelöltje, Janiczak Dávid mindössze 66 szavazattal legyőzte a fideszes Fürjes Pált. A kormánypárt szerint láncszavazásról vannak bizonyítékaik – itt a Jobbik beszél arról, amiről Budapesten a baloldal, hogy a Fidesz nem bírja elviselni a néhány vereségét sem. De nem csak a nagy pártok eshetnek egymásnak: meg kell ismételni a választást a Csongrád megyei Bakson, valamint a borsodi Szegiben is.