dunakanyarAz egész Dunakanyarra kiterjedő projekt 3,5 milliárd forintból újítja meg Leányfalu, Tahitótfalu, Szigetmonostor, Szentendre és Pócsmegyer csatornahálózatát. A Rádió Orienten Németh Miklós polgármester elmondta, a projekt lezárása az idei év végén várható. Pócsmegyer-Surány településén emellett rekreációs központ alakul, illetve a régió új kulturális központja jöhet létre – tette hozzá Szőcs Péter kulturális szakember.

Pócsmegyer-Surány az ország egyik legszebb területén, a Dunakanyarban, a Szentendrei-sziget szívében helyezkedik el. A Rádió Orienten Németh Miklós polgármester elmondta, a település ezeréves történelemmel bír: már a honfoglalást követően megtelepedtek közösségek a régióban. „A szigetjellegnek köszönhetően a kistelepülés máig megtartotta falusias, békés jellegét” - hozzátette, ennek ellenére dinamikusan emelkedik a lakosságszám, főként a hozzájuk tartozó Surány - egykori üdülőtelep - területén.

A település megközelíthetőségét a jövőben mindenképpen javítani kell – emelte ki a polgármester. Németh Miklós szerint a rendszeres vízi közlekedés beindítása mindkét Duna-ágon fontos: a legkedvezőbb az lenne, ha budapesti tömegközlekedés hajójáratai összekötnék a sziget valamennyi települését a fővárossal. Emellett Leányfalu és Pócsmegyer között egy gyalogos- és kerékpáros híd kialakítása is sokat segítene – sorolta a vendég a lehetőségeket.

Gazdálkodás az európai szintű stratégiai vízbázis felett

Pócsmegyer-Surány átlagos évi költségvetése 260-300 millió forint – ehhez jönnek hozzá a pályázati pénzek. „A viszonylag kis költségvetési keret ellenére minden kötelező feladatot ellátunk: működtetjük az óvodát, az orvosi rendelőt, a védőnői hálózatot, emellett kezeljük a szociális ügyeket és a szélsőséges időjárásból adódó feladatokat” - hozzátette, a bevételek szinte csak adóból erednek.

Kiemelte, a Fővárosi Vízművek által a szigetről kinyert ivóvíz után kapott vízdíj 1 százaléka évente közel 17 milliós bevételt jelent. „Azonban mivel egy stratégiai vízbázison helyezkedik el a település, le kell mondanunk az ipart generáló fejlesztésekről” - hozzátette, a főváros és az agglomeráció teljes vízellátását biztosítani tudják a Szentendrei-sziget kútjai.

1,2 milliárdból újul megy a pócsmegyeri csatornarendszer

A Dunakanyar csatornázási projektje keretében 3,5 milliárdból épül ki, illetve bővítik Szentendre, Leányfalu, Tahitótfalu, Pócsmegyer és Szigetmonostor területeinek hálózatát. A polgármester elmondta, ebből településére 1,2 milliárdos rész esik. „A pályázat előkészítése négy éve kezdődött, a projekt lezárása az idei év végén várható. Az érintett összesen 3800 ingatlanból 1280 Pócsmegyer-Surányban található.”

A Dunakanyar régiójának kulturális központja születhet meg

Szlovák-magyar határon átnyúló pályázat keretében zajlott az egykori bányató, a ma már strandként működő Pázsit-tó rekultivációja – mutatott rá a településvezető. Ennek keretében több ezer köbméternyi üledéket szivattyúztak ki és a fürdőhely mellett földeket vásároltak meg a helyi gazdáktól. A többhektáros erdős területből a jövőben rekreációs központot alakíthatnak ki.

Jelenleg zajlik a szlovák-magyar-olasz együttműködés keretében létrehozott inkubátorház műszaki átadása is. „A projekt Észak-Magyarországon egyedülálló módon fiatal vállalkozásokat támogat. A kapcsolatépítés segítése mellett jogi szolgáltatásokat és könyvelési tanácsadást is nyújt a ház” - Szőcs Péter kulturális szakember hozzátette, a vállalkozói konferenciák és oktatások mellett színházi előadásoknak és koncerteknek is helyt fog adni az épület. „Hatalmas potenciál rejlik az inkubátorházban: Dunakanyar régiójának kulturális központja válhat belőle.”

Irány Surány!

A kis települést pezsgő kulturális élet jellemzi. Az intenzív klubélet mellett nagy sikere van a szervezett buszoknak, melyek lehetőséget nyújtanak a közös fővárosi színház és operalátogatásokra. Idén nyolcadik alkalommal rendezik meg az Irány Surány fesztivált, Pócsmegyer üdülőövezetében, Surányban. Szőcs Péter szabadidő szervező elmondta, az augusztus 7-8. között rendezett élőzenei fesztivál első napja blues rockzenéé, míg a zárónap a bulizósabb zenéké. A vendég az előadók közül Hobó és bandáját, a Barta Tamás emlékzenekart, a Barnabiest, a The Blackbirds Beatles emlékzenekart, a Honeybeast, valamint a Madarakat emelte ki. „Fontosnak tartottuk, a helyi művészeti iskola növendékeinek bemutatását is, ezért a fesztiválon ők is lehetőséget kapnak.” A fesztiválra látogatók figyelmét is felhívják az egyedülállóan gazdag iskolatörténeti kiállításukra, mely a helyi oktatási intézményük több mint 300 éves múltját tárja a látogatók elé.