hivataCsökken a polgármesteri hivatal dolgozói létszáma, ami elbocsátást vagy a bérek csökkentését teszi szükségessé - a feladatból viszont csak több lesz jövőre Polgáron. Az idei évről és a 2014-ben várható feladatokról, valamint a téli közmunka program nehézségeiről Váliné Antal Mária, címzetes főjegyző és Tóth József, polgármester nyilatkozott a Rádió Orienten.

Kielégítőnek mondható Polgár város jelenlegi gazdasági helyzete, a vezetők elmondásai alapján. Tóth József szerint sok település önbecsapásával szemben, egy másik utat választottak: “A forráshiány akkor 62 millió forint volt. Ezért mi azt vetettük fel több más önkormányzati vezetővel együtt, hogy a központi költségvetésnek az erre a működési célra szánt keretéből kell kiegészítéseket adni. A 2013-as év ennek a támogatásával nagyjából egyensúlyba is került, mert kaptunk 56 millió forintnyi támogatást.” Kissé borúsabb képet festenek a főjegyző asszony szavai: “A forrás nemhogy a többletfeladatokat nem finanszírozta, hanem a kötelezőket sem.” – mondja az önkormányzati vezető. ú

Nem túl derűs a jövő évet illetően sem: “A feladatfinanszírozás hiába javuló tendenciát fog mutatni várhatóan, de hiány akkor is keletkezni fog a költségvetésben, és úgy gondolom, hogy bár most az adósságállomány rendeződik, jövőre ez újra fog termelődni, ha a feladatfinanszírozás nem fogja száz százalékban fedezni a kiadásokat.” A legnagyobb problémát a hivatali létszám finanszírozásában látják, ami radikális változásokon ment át az elmúlt négy évben: 2010-ben még 50 fővel, jövőre maximálisan 23 fővel dolgozhat a hivatal. A hivatal jelenleg 29 fővel látja el a munkáját: “Ahhoz, hogy ezt a létszámot tudjuk tartani, vagy költségvetési egyensúly kell, vagy marad a létszám és csökkentjük a béreket.”

Bár egy 8000 fős város esetén szerencsére előfordulnak nagyobb összegű adóbevételek is, mint az iparűzési adó, de azzal sem lehet pótolni a hiányokat.

Tóth József szerint az lenne az igazságos rendszer, ha minél több faktort figyelembe vennének egy támogatási jogosultság meghatározásakor: “Az bosszantja az embert, hogy sok esetben egyetlen tényező alapján állapítják meg a jogosultságot. 5000 fő alatt lehet pályázni téli tűzifa programra, mert nyilván tél lesz, 5000 fő felett meg nem lehet, nyilván ott elmarad a tél.” – mondja némi iróniával. Újabb terhet ró a hivatalra a jövő évi választások menedzsmentje, amit a korábbinál kisebb és kevésbé képzett gárda fog vezényelni, mindenki számára új jogszabályi háttér mentén. “Most újra kell tanulnunk a leckét, új a jogszabály is, a meglévő állományból kell biztosítani a stábot.”

Ráadásul a hivatal a közfoglalkoztatás megszervezésében is óriási szerepet vállal, ami semmilyen úton-módon nincsen elismerve. “Bár ez kötelező feladat, de nagyon nem mindegy, hogy ezt 20 fővel vagy 500 fővel tesszük! Ha a közfoglalkoztatás kiemelt kormányzati szándék az elkövetkező években is, akkor ebben a problémában az önkormányzatokat partnerként kell tekinteni, és segíteni, hogy ebben részt tudjanak venni.” – véli a polgármester.

Jelenleg 168 fő vesz részt a téli közmunkaprogramban, akik négy, 22 fős csoportban december 1-ig egy hónapot dolgoztak, majd négy hónapos képzésen vesznek részt. Az oktatás egyrészről alapkompetencia képzés, ahol differenciált oktatás valósul meg, másrészről pedig szakirányú OKJ-s képzések, mint a parkgondozó, egészségőr, kerti munkás vagy a TB-ügyintéző, amelyeket előzetes igényfelmérések előztek meg.

Nem volt azonban egyszerű ennek sem a létrehozása, mert bár forrást találtak rá, helyszínt már sokkal nehezebben: “Volt egy olyan forgatókönyv, hogy az alap kompetencia képzést be kell vinni az oktatási intézményekbe. De hát ott iskola van délután 4 óráig, sem hely, sem tanár nincs erre. Aztán jött egy másik ötlet, hogy akkor ezt egy üresen álló önkormányzati intézménybe próbáljuk megoldani. Ilyen azonban nem tartunk fent téli időszakban.” – idézi fel a nehézségeket Tóth József. Végül egy önkormányzati helyiségben sikerült elindítani a képzést.

A gondok közepette azonban van ok az örömre is, hiszen 5 év után véget ért az uniós finanszírozású fejlesztés, amelyben Polgár város központját újította meg. “Ezzel a városnak olyan új főtere, olyan új közintézményi arculata és intézményi háttere lesz, ami majd 30-40 évig jól szolgálja a várost és a környék kistelepüléseit is egyaránt. A főtér mellett megújultak a polgármesteri hivatal belső intézményei, mobíliákat, informatikai eszközöket sikerült beszerezni, kibővült a művelődési központ, parkok közterek, sétányok jöttek létre.” – mondja büszkén az önkormányzati vezető.

A beruházás olyannyira jól sikerült, hogy kevesebb pénzből még többet is sikerült kihozni: “Nem jellemző a közpénzek felhasználásánál, de itt egy hatalmas verseny volt 2011-ben, 18 vállalkozó tett ajánlatot, így olcsóbban tudtunk leszerződni, és menet közben is tudtunk olyan tartalmakat megvalósítani, amivel még nem értük el a tervezett költségvetést“ – nyilatkozza a Tóth József. (OrientPress Hírügynökség)

Hirdetés