komesztA nagyberuházásoknak köszönhetően egyre inkább munkaerőhiányról beszélhetünk Komárom-Esztergom megyében. A kereslet maradéktalan kielégítése érdekében így figyelmet kell fordítani a helyi szakképzési kínálat alakítására. A Rádió Orienten Kancz Csaba kormánymegbízott kiemelte, a kormányhivatal folyamatosan egyeztet a képzések körének bővítéséről, emellett a szlovák munkaügyi hivatallal is szoros kapcsolatban van.

A szolgáltató közigazgatás kialakításával minden járásban kormányablak épült Komárom-Esztergom megyében. A Rádió Orienten Kancz Csaba kormánymegbízott elmondta, a hat járásközpont mellett a megyeszékhelyen és Dorogon egy-egy további integrált ügyintézési pontot is kialakítottak. „Jelenleg nyolc kormányablakban és két okmányirodában szolgáljuk ki a lakosságot” - tette hozzá.

A tatabányai hivatal nagy nyomásnak van kitéve, hiszen más megyéből is érkeznek a megyeszékhelyre állampolgárok. A kormánymegbízott elmondta, a többi városban heti szinten pár száz ügyfélről beszélhetnek, ám van, ahol ezer fölé megy a forgalom. Hozzátette, az idei évben akár az ezret is meghaladhatja a kormányablakban intézhető ügykörök száma.

A földterületek hetven százaléka elkelt

A megyében eddig nagyjából ötezer hektárnyi területet hirdettek meg a Földet a gazdáknak program keretében. Kancz Csaba kiemelte, a földárverések eredményessége hetven százalék feletti. „Egyetlen földrészletet sem értékesítettünk áron alul” - hozzátette, az erős gazdatársadalom miatt igen széles volt a licitálók köre.

Folyamatosak a nagyberuházások

A megyei beruházásokban a kormányhivatalnak kettős szerepe van: az ellenőrzés mellett a szolgáltató funkció ellátása. A kiemelt beruházások kapcsán felgyorsíthatja a kormányhivatal az engedélyezési folyamatokat – magyarázta a kormánymegbízott hozzátéve, az elmúlt időszakban több megyei nagyvárosban zajlott termelői kapacitásbővítés, valamint új gyártócsarnokok kiépítése. Kancz példaként a komáromi árvízvédelmi rendszer kialakítását, valamint a megyei kórház fejlesztését emelte ki.

Több mint ezer új munkahely 2016-ban

A megyében egyre inkább munkaerőhiányról beszélhetünk – Kancz Csaba rámutatott, 2015 decemberében öt százalék alatt volt a munkanélküliségi ráta. „Csak a megyeszékhelyen több mint ezer új munkahely jön létre 2016-ban. A többi város vonatkozásában legalább ennyi további új pozícióról beszélhetünk” - hozzátette, ez sok feladatot hárít a megye vezetésére, valamint a szakképzési intézményekre.

Erősítik a szakképzési kínálatot

A munkaerő biztosítása érdekében folyamatosan bővül a megyei szakképzési kínálat. A kormánymegbízott elmondta, állandó a kapcsolat a helyi szakképzési centrumok és a kormányhivatal között. „A tradicionális, eltűnőben lévő szakmák mellett a hegesztőhöz és mehatronikai szakemberhez hasonló slágerterületeket is erősítjük” - Kancz az oktatási intézmények mellett további fő partnerként a megyei kamarát emelte ki.

A kormányhivatal foglalkoztatási téren a szlovák féllel is együttműködik, mivel a Szlovákiában élő magyar ajkú emberek sok esetben Magyarországon találnak munkahelyet. Kiemelte, ezért fontos, hogy mindkét ország illetékes munkaügyi szerve tudjon a főbb foglalkoztatási változásokról és beruházásokról. 'Heti szinten ápoljuk a kapcsolatokat a szlovákokkal' - hangsúlyozta Komárom-Esztergom megye kormánymegbízottja.

Hirdetés