budapest_kozgyules_diszteremTízmilliárd forint hitelt vesz igénybe a fővárosi önkormányzat a jövő évi gazdálkodásához, emellett pedig huszonötmilliárd forint összegű folyószámla-hitelkeretet nyittat. Erről a Fidesz-KDNP tizennyolc igen és az ellenzéki képviselők tizenkét nem szavazatával döntött a Fővárosi Közgyűlés.

Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes indítványában jelezte, hogy a 2013. évi központi költségvetés fővárost érintő hatásai még nem ismertek, így az ebből fakadó finanszírozási kockázatok kivédése érdekében szükséges egy középlejáratú hitelkeret-szerződést megkötni. A főpolgármester-helyettes 10 milliárd forint összegű, általános önkormányzati finanszírozási célra szóló hitelkeret igénybevételére tett javaslatot. A banki források szűkösségére hivatkozva öt kisebb összegű (1, 1,5, és háromszor 2,5 milliárd forint) hitelkeretre írnak ki tárgyalásos közbeszerzési eljárást. Emellett a likviditás folyamatos, biztonságos fenntartása érdekében egy legfeljebb 25 milliárd forintos folyószámlahitelkeret-szerződést is megkötnek - jelentette az MTI.

Bagdy Gábor a döntés után azt hangsúlyozta újságíróknak, hogy nem hitelfelvételről határozott a testület, hanem arról, hogy a főváros számára nyíljon meg egy lehetőség, hogy hitelt tudjon felvenni. Mint mondta, ennek több hónapos átfutási ideje van, s mire a költségvetési koncepció az állami költségvetés ismeretében elkészül, mód lesz arra, hogy a hitel tényleges összegéről döntsenek.

A központi költségvetés bizonytalansága joggal lehet ott a kockázatok között. Az IMF-tárgyalások függvényében akár a teljes költségvetés átírására is szükség lehet még a büdzsé életbe lépése előtt. Az a már elfogadott számokból is világosan kiderül, hogy Budapest nem számíthat túl sok jóra: csak a közösségi közlekedésre mintegy 9 milliárddal kevesebb jutna jövőre, mint idén, az általánosan rossz gazdasági helyzetben pedig egyre kevesebb az esély, hogy egyszeri támogatásokat kaphasson a főváros.