rendeMár 11 forintért is igénybe lehet venni egy négyzetméternyi fővárosi közterületet, de csaknem ötezret is elkérhetnek érte. Az ár a helytől és a hasznosítási céltól függ – írja a Világgazdaság.

A kedvező idő beálltával egymást követik a fővárosban a szabadtéri rendezvények, fesztiválok, és megnyílnak a teraszok is. A fővárosi közterületek hasznosításából évente több mint másfél milliárd forintja származik a „központi” önkormányzatnak.

A közterület-használati szempontból, így a rendezvények tekintetében is legfrekventáltabb V. kerületben lévő, fővárosi tulajdonú közterületek hasznosításából tavaly bruttó 366 millió forint folyt be, míg egy évvel korábban csaknem 382 millió forint – tájékoztatta a Világgazdaságot a Fővárosi Önkormányzat. Ez tehát az az összeg, ami a belvárosi közterek bármilyen, például rendezvény-, vendéglátási célokra történő hasznosításából származott. Az összes többi kerület közterület-használati díjbevétele 2015-ben 1,303 milliárd forint, a megelőző évben pedig 1,192 milliárd forint volt. A számos rendezvény közül a legismertebb a Sziget Fesztivál, amelynek szervezői tavaly nettó 70 millió, 2014-ben pedig nettó 55 millió forintot fizettek a terület használatáért.

A díjakat a Fővárosi Önkormányzat állapítja meg. A belvárosban kulturális és sportesemények esetén „normál” területen egy négyzetméterért 64 forintot kell fizetni, kiemelt közterületen viszont egy négyzetméter 104 forintba kerül egy napra, de a rendezvény céljától függően – kapcsolódó vendéglátó, kereskedelmi, szórakoztató tevékenység esetén – több mint háromezer forintot is elkérhetnek egy négyzetméter egynapi használatáért. A többi kerületben is különböző árkategóriák vannak érvényben, így már akár 11 forintért is lehet egy négyzetméternyi területet igénybe venni egy napra, de akadnak olyan események, rendezvények is – kereskedelmi célú hasznosítás esetén –, ahol az ár megközelítheti az ötezer forintot.

Az elmúlt években nem változott számottevően az engedélykérelmek száma, de a Városháza parkba, az Erzsébet térre és a Vörösmarty térre kiadható engedélyek számát csökkentették. Egyebek között ezek a legkeresettebb területek az V. kerületben, bár a Bajcsy-Zsilinszky út, Szent István körút, Károly körút, Múzeum körút, Vámház körút is a népszerűek listáján szerepel.

Az engedélykérelmekkel kapcsolatos döntésnél meghatározók a közlekedési, városképi, zöldfelület-kezelői szempontok. Előfordul, hogy elutasítják a kérelmet. Tavaly például csak az V. kerületi fővárosi tulajdonú közterületek esetében 179 kérelmet utasítottak el, jellemzően közlekedési, városképi okok vagy a kérelmezett helyszín telítettsége miatt.

A Bálna is hoz pénzt

A közterületek mellett több fővárosi ingatlan hasznosítása is gyarapítja az önkormányzat büdzséjét, például a Bálna alkalmi célú hasznosításából származó összeg az elmúlt években százmillió forint körül alakult. A Bálnában január–június és szeptember–december a csúcsidőszak – közölte az önkormányzat. Az alkalmi célú hasznosítás díja nettó ezer forint naponta négyzetméterenként, az értékbecslés alapján, amelyet rendszeresen aktualizálnak. A Bálnában csak helyhiány és szabad időpont hiánya miatt utasítottak el igényt, de minden ilyen esetben alternatív időpontokat ajánlottak fel. (A Bálna veszteséget termel, így nyilván minden forintot igyekeznek megfogni.)