kozrendA Pintér Sándor által tervezett módosításokkal növekedhet a hatalmi visszaélések száma - írja friss blogbejegyzésében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet.

A parlament előtt van a belügyminiszter törvényjavaslata, amely szélesíti a közrend fenntartásában közreműködő szervek intézkedési jogosítványait - idézi fel a TASZ blogja.

A javaslat alapvető célkitűzése a szervezet szerint méltányolandó: a közrend fenntartásában, illetve a bűnüldözésben közreműködő szerveknél dolgozókra vonatkozó egységes szabályozást teremti meg. Ilyen szervek a természetvédelmi őrség, a közterület-felügyelet, a mezőőrség, az erdővédelmi szolgálat, az önkormányzati természetvédelmi őrség, illetve ide sorolandóak a hivatásos vadászok is.

A közös szabályozással párhuzamosan azonban lényegesen szélesítik az egyes szervezeteknek a magánszférába való beavatkozás lehetőségét biztosító intézkedési jogosítványait. A teljesség igénye nélkül néhány újdonság: bilincselés, ruházat, csomag és járművek átkutatása, szolgálati kutya alkalmazása - írja a TASZ.

A Pintér-féle javaslattal érintett szervezetek többsége a helyi önkormányzatok irányítása alatt működő rendészeti szervek. A TASZ szerint önkormányzati szinten ezek politikai célokra való felhasználásának a veszélye nagyobb és ellenőrizhetetlenebb.