tarlos100A főpolgármester bízik a miniszterelnökben, a kormányban és a BKV-probléma megoldásában. Úgy véli, sikeres megállapodás esetén egy-másfél hónapot nyerhet a vállalat – írja a Magyar Hírlap.

 

Tarlós István szerint azért hezitál a kormány a BKV-nak nyújtandó segítség ügyében, mert Orbán Viktor miniszterelnök és Lázár János fideszes frakcióvezető azt hiszi, a fővárosnak van pénzfeleslege. „Egyetlen dolog számít most, hogy fekete-fehéren kiderüljön a miniszterelnök számára, a városnak távolról sincsenek tartalékai vagy átcsoportosítható, eldugott forrásai” – szögezte le sajtótájékoztatóján a főpolgármester. Hangsúlyozta, csakis a miniszterelnökkel kíván megállapodást kötni, de ha minisztertől érkezik tárgyalási ajánlat, azt sem hárítják el. „Ha lesz értelmes egyeztetés, én részt fogok venni rajta” – jelentette ki, hozzátéve, a főváros részéről kijelölt tárgyaló delegáció tagjai rajta kívül Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes, György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes, Rogán Antal V. kerületi polgármester és Németh Zoltán, a fővárosi Fidesz–KDNP-frakció vezetője. Rámutatott, ha sikerül megegyezni a kormánnyal, a főváros képes biztosítani a január végén visszafizetendő adósságkontingenst, amivel körülbelül egy-másfél hónap nyerhető. „Én bízom a miniszterelnökben, bízom a kormányban és bízom a BKV-ügy megoldódásában is” – fogalmazott.

Kitért arra is, hogy „színtiszta jóindulatból” tett eleget a tegnapi közgyűlés elhalasztására vonatkozó kérésnek, de megjegyezte, a vitaanyag egyes megállapításai még túl ko­raiak lennének, bizonyos részletekről pedig eleve eldöntötte: visszavonandóak. Az anyag egyebek mellett azt tartalmazta, hogy a főváros kilencmilliárd forintos tulajdonosi kölcsönt ad a BKV-nak, tízmilliárd forint működési forrást nyújt a közösségi közlekedésre az idei költségvetésben, továbbá tizenöt százalékot zárol a többi intézménynél, és ezt is a BKV-nak adja, amennyiben a kormány támogatásáról biztosítja a fővárost.

Tarlós szerint a fővárosi delegáció összetétele „majdnem lényegtelen”, lapértesülések szerint ugyanakkor alapvető fordulat állt be a BKV-val kapcsolatos politikában azzal, hogy a fővárosi Fidesz-frakció – miután a főpolgármester nem ért célt – kvázi magára vette a közlekedési cég gondjait. Németh Zoltán frakcióvezető ezzel kapcsolatban lapunknak nyilatkozva fontosnak nevezte, hogy a csoport tagjai parlamenti képviselők. Szerinte azonban nincs szó Tarlós háttérbe szorításáról, sokkal inkább arról, hogy „több szem többet lát, és talán több eredményt is ér el”. 

Hozzátette, a fővárosi Fidesz-frakció tagjai eddig is keményen dolgoztak a BKV megmentésén. Jelezte, a kormánnyal nem egyetlen tárgyalás, hanem folyamatos egyeztetések várhatók, a megoldást pedig január 27-ig meg kell találni, akkor ugyanis lejár a BKV kilencmilliárd forintos hitele, s ezt kormánygarancia nélkül nem hosszabbítja meg a bank. A csődveszély elkerülését egyébként még ez a garancia sem biztosítaná, hiszen februárban újabb tizenhatmilliárd forintos hitel jár le. Ha pedig a kormány feloldja a BKV április 30-ig zárolt, harminckétmilliárd forintos állami támogatását, év végéig akkor is szükség lesz további harminc-negyven milliárd forintra. 

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) közlése szerint a BKV eddig tizenegy hatékonyságnövelő és kiadáscsökkentő intézkedést vezetett be, amelyektől ötmilliárdos megtakarítást remél. Többek közt megkezdték a beszerzési költségek csökkentését, visszavettek a vezetői bérekből, a takarítási költségekből, és felmondták a kollektív szerződést.

Hirdetés