romai11A főpolgármester kezdeményezi a Fővárosi Közgyűlés következő ülésén, hogy budapesti szintű ügydöntő népszavazást tartsanak a római-parti védműről, írja az MTI.

Tarlós István az M1 aktuális csatorna műsorában elmondta: felveti a népszavazás lehetőségét a testület előtt, mert már nem szakmai vita folyik az ügyben, és a vita ma már nem kezelhető. Megjegyezte, a népszavazás kiírásáról szóló esetleges közgyűlési döntést a Kúria írhatja majd még felül.

A műsorvezető felhozta Tarlósnak felidézte annak az egyesületnek a posztját, akik közvetlenül a partra húznák a gátat. Az egyesület a Facebook-oldalán olyan bejegyzést tett közzé, amelyben az olvasható: zsidó értelmiségiek egy csoportja gettóba akarja zárni a Római-parton 70 hektáron élőket. Erre az Együtt úgy reagált, hogy ez a 30-as éveket idéző náci propaganda.

Tarlós azt mondta, amikor hallott az előbbiekről, akkor nála "betelt a pohár". Az idézett mondatot a Facebook-posztból visszataszítónak nevezte. Szerinte biztos, hogy a parton kellene a gátat megépíteni, de ha már ezt a "kártyát is bedobják", és rögtön el is kezdték "felpumpálni a dolgot", akkor legyen budapesti népszavazás. Erről majd a közgyűlés dönt szeptember 27-én. A főpolgármester megemlítette: nem tudja megállapítani, hogy "kik és milyen motivációval jöttek elő" az említett "eléggé visszataszító" mondattal.

A barátaink valóban szerveznek tiltakozásokat, fórumokat, rendezvényeket, hogy a következő két hétben a széles közvélemény is megismerje álláspontunkat a Római-part, illetve a Csillaghegyi-öblözet árvízvédelméről – ismerte el a Magyar Nemzetnek Lányi András. Az író, filozófus, környezetvédő, az árvízvédelmi mű alternatív (a Duna-part menti helyett Nánási útra elképzelt) tanulmánytervének a szerkesztője szerint a mobil gát ellenzőinek nincs más lehetőségük, ugyanis az ügyben nem alakulhatott ki értelmes szakmai vita. Lányi a lap kérdésére ugyanakkor tagadta, amit Tarlós István főpolgármester (Fidesz–KDNP) hangoztatott, hogy „politikai síkra” terelnék a mobil gát ügyét.

– Sajnálatos, hogy a főpolgármester, aki korábban lehetőséget adott ugyan nekünk, hogy szakmailag alátámasztott változatot készítsünk, kísérletet sem tesz arra, hogy a Fővárosi Közgyűlés szeptember végi üléséig a szélesebb közvélemény is megismerhesse a tényeket – mondta Lányi. Hozzátette: ha a fővárosi kormánypárti többség előre eldönti, hogyan szavaz, akkor mi értelme volt a vízügyi szakemberek, tájépítészek, szociológusok munkájának, akik bemutatták, hogy igenis van lehetőség Budapesten az utolsó természetközeli Duna-part megmentésére? Ami – ahogy fogalmazott – azt jelenti, hogy van rá esély, hogy megvédjék a területen élő 55 ezer ember életét és vagyonát.

Emlékezetes, a múlt héten Tarlós István azt is kifogásolta, hogy a Lányi-féle tanulmány szerzőinek nagy része a tiltakozó „kemény maghoz” tartozik. – Milyen alapon nem tekintik függetlennek a főváros által felkért szakértőket? – tette fel a kérdést a főpolgármester. Majd azt hangsúlyozta: fenyegető és nevetségesen hamis állítás, hogy itt „Tarlós-nyomvonal vagy bármilyen politikai nyomás” lenne a mobil gát ügyében. Kiemelte: „egy súlyos problémát szeretnék megoldani, ahogy ígértem”. A főpolgármester állítja, a Lányi-féle tanulmánnyal szemben három összehasonlító tanulmány és négy szakértői vélemény készült, amelyek egyike sem támogatta a Nánási út–Királyok útja- nyomvonalat. Mint mondta, már „belefáradt” a vitába, ezért Lányiék anyagát kommentár nélkül terjeszti a közgyűlés elé szeptember végén, és minden fővárosi képviselő a lelkiismerete szerint szavazhat.

Lányi András ugyanakkor úgy tartja: természetes, hogy Budapest vezetője védi a mundér becsületét, az azonban már nem, hogy – bár azt mondja, belefáradt – a vitának valójában nem akar teret adni. A mobil gát ellenzői ezért kampányolnak a következő hetekben.

Hirdetés