viz1Felmondhatja a Fővárosi Vízművek külföldi befektetőivel kötött szerződést Tarlós István főpolgármester – erről zárt ülésen határozott a Fővárosi Közgyűlés. A Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatóságának tájékoztatása szerint a testület arra adott mandátumot a városvezetőnek, hogy az önkormányzat és a Fővárosi Vízművek befektetői között 1997. április 11.-én létrejött szindikátusi- és menedzsmentszerződést szerződésszegés miatt megszüntesse. A vízművek részvényeinek negyede jelenleg a francia Suez Environnement Hungária Kft. és a német RWE Hungária Kft. tulajdonában van – erről számol be az Index.

A főváros és a vízművek között hosszú ideje feszült a viszonyt, a látszólag kis, azaz 25 százalékos tulajdon ellenére a két multit illetik meg az irányítást biztosító menedzsmentjogok. Tarlós már a választások előtt hangsúlyozta, célja, hogy a közműcégeket fővárosi irányítás alá vonja. Ennek legegyszerűbb módja természetesen a Suez és az RWE kivásárlása lenne, de erre a fővárosnak nincs pénze. Legalábbis nincs elég.

A Népszava múlt héten írt arról, hogy a tárgyalások során a főváros 5 milliárdos ajánlatott tett, és Tarlós István azt reméli, hogy a szándéknyilatkozatot napokon belül aláírják a felek, majd március végéig a vagyonátadásra is sor kerül. Csakhogy az 5,3 milliárdos ajánlat aligha volt elfogadható a két multinak – erre utal a főváros mai, a szerződések felbontását lehetővé tevő, ezzel a két céget nyomás alá helyező döntése. A Népszava szerint a két cég több mint 50 milliárdos értékűre teszi tulajdonrészét, de egy 25 milliárdos árat elfogadhatónak tartottak volna.

A zárt ülésen hozott döntésnek már az előkészítése is titkos volt, előzetesen csak annyit lehetett tudni, hogy a szerződések felbontásának jogi lehetőségét teremtik meg, de hogy ki kapja, milyen formában az erre vonatkozó mandátumot, a képviselők is csak a zárt ülésen kiosztott előterjesztésből tudhatták meg.

Ha a két cég kiszorul a fővárosi vízműből, az a Suez számára a második érzékeny veszteség lesz, a francia vállalat 32 millió euró, azaz mintegy 10 milliárd forint kompenzációt kér Pécstől a Pécsi Vízmű Zrt. székházának elfoglalásáért és a kiesett bevételért.