szabozoltan01_turkeveAz elmúlt években Túrkeve napi árakon számolva 4,6 milliárd forint értékű közérdekű fejlesztésről mondott le a szigorú takarékoskodás jegyében, ezért reméli, hogy a döntéshozók értékelik felelős gazdálkodásának eredményeit, és kellő támogatással lehetőséget kap a hiányzó korszerűsítések pótlására.

Ezt a település polgármestere, Szabó Zoltán mondta az MTI-nek. Az idén 205 éves városnak 2012. december 31-én nem volt kötvénykibocsátással járó fizetési kötelezettsége, és működési hitel sem terhelte a kasszáját. Összesen 112,4 millió forint rövid lejáratú fejlesztési hitelt tartottak nyilván, ez az előírt önerőt biztosította egy köz- és kerékpárút felújításához, egy orvosi rendelő teljes rekonstrukciójához, valamint egy 32 férőhelyes szálloda építéséhez - jellemezte Túrkeve pénzügyi helyzetét.

Az eladósodás elkerülése érdekében viszont az elmúlt több mint két évtizedben elmaradt a belső közút- és járdahálózat fejlesztése, a mintegy 60 kilométer hosszú ivóvízhálózat legalább 80 százalékának műszakilag régóta indokolt cseréje, továbbá egy szennyvíztisztító megépítése. Ezek összköltsége mai árakon 4,6 milliárd forint tesz ki, az elmaradt fejlesztések listáját elküldték a kormánynak - mondta a polgármester.

Az adósságrendezésben Túrkeve is érintett volt, az elmúlt héten aláírt megállapodás alapján tartozásának 40 százalékát, 44,9 millió forintot vállalt át az állam. Szabó Zoltán azt reméli, értékelik a város felelős gazdálkodását, és kellő támogatással lehetőséget kapnak az elhalasztott korszerűsítések megvalósításához. Kedvező jelként értékelte, hogy február közepén a kormány kiemeltnek minősítette a szennyvíztisztító-beruházást, amelynek bruttó bekerülési összege 1,1 milliárd forint.