A demokratikusan választott önkormányzatok rendszerében 35 év alatt megteremtődtek a feltételei egy olyan felfogásnak, hogy a központi hatalom és a helyi hatalom legyen szövetségese egymásnak.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter Székesfehérváron, a helyi önkormányzatok napja alkalmából rendezett ünnepségen emlékeztetett arra, hogy egy emberöltő telt el a rendszerváltoztatás óta. Az eltelt idő jól mutatja, hogy milyen óriási utat tett meg az önkormányzati rendszer – mondta.

Így fogalmazott: „ahogy haladtunk előre az időben, nagyon sokat csiszolódott az önkormányzatokkal kapcsolatos felfogás, a működésükről alkotott elképzelés és a központi kormányzatok viszonyulása is az önkormányzatokhoz”.

A központi és a helyi hatalom érdekei sok esetben eltérők – folytatta –, de van olyan közös cél, amely minden érdekellentétet felold: a közjó szolgálata. A közigazgatásban dolgozók mindannyian arra szerződtek, hogy a közjót szolgálják.