szeged1Szegeden az idén ősztől jórészt már termálvíz adja a magánlakások és az intézmények távfűtéséhez szükséges hőenergiát.

A majdnem 28 ezer lakást ellátó, városi tulajdonú szolgáltató cég állami és EU-támogatással, magánbefektető bevonásával fúratott termálkutakat, amelyekből 90 fokos vizet vezetnek be a távfűtőközpontokba. A program kezdetén, négy éve még nem lehetett tudni, mekkora gázáremelés lesz az idén, de most nagy előny, hogy egy fűtési szezonban tízezer köbméternél is több gázt lehet megspórolni. Ezzel a város most a kormánynak takarékoskodik.

Szegeden 2018-ban kezdték meg a Szegedi Távfűtő Kft. geotermikus energiára való részleges átállítását. Az idén ősszel kezdődő fűtési szezonban már a szükséges energia számottevő részét a termálvíz hőjéből nyerik ki – válaszolta a Telex kérdésére Kóbor Balázs, a Szetáv ügyvezetője. Az öt új termálvizes rendszerből négy már működik, és az utolsót is beindítják ebben a fűtési szezonban. A teljes felhasznált hőmennyiséget azonban az új rendszer elkészültével sem tudják majd gáz nélkül előállítani: a téli hőmérsékletektől is függ, hogy mennyi gázt kell majd a kazánokban elégetni. A program során fúrt termálkutaktól vezetéket építettek ki az addig gázkazánokkal fűtött hőközpontokba, amelyekben a mintegy 90 fokos termálvizet egy hőcserélő berendezésre töltik, és a meglévő csőhálózatokon keresztül a házakba-lakásokba kerül a fűtésre és a használatra való meleg víz. A termálvíz tehát nem jut el a lakásokba, csak a hőenergiáját használják fel, majd elvezetik a szintén a programban elkészült visszasajtoló kutakhoz, azokból pedig a hőjét jórészt már elvesztett víz újra a földbe jut.

A cikk itt folytatódik

Hirdetés