fecskeFészkelő fecskék foglalták el a zebegényi strandot, az önkormányzat pedig igazán menőn reagált.

Nagy bajban vagyunk Magyarországon, mert a nagyüzemi mezőgazdaság, a klímaváltozás és a mezőgazdaságban használt vegyszerek és rovarölők miatt tűnnek el a fecskék. Szerencsére akadnak azért példamutató helyi közösségek és önkormányzatok is.

Úgy is mondhatnánk, a természet utat tör, hiszen a Zebegényben költési helyszínt találó partifecskék csak éltek a kézenfekvő lehetőséggel.

Az történt, hogy a zebegényi önkormányzat fejleszteni akarta a Duna-parti strandját, ezért markolókkal egy jókora területen kivájták a domboldalt, aminek köszönhetően egybefüggő homokfal tárult fel a folyó mentén. A munkások nem dolgoztak hétvégén, a partifecskék viszont költőhelyet kerestek, így beköltöztek a homokfalba.

Mostanra 100-150 üreg lehet a falban, a fiókák akár egy méter mélyen is lehetnek.

A strand új lakóit Batki László fedezte fel, aki értesítette az önkormányzatot, illetve a Duna-Ipoly Nemzeti Parkot. A nemzeti park úgy döntött, hogy mivel a partifecske védett állat, a munkálatokat a költési időszak végéig, azaz augusztus 15-ig nem lehet folytatni. A zebegényi önkormányzat pedig nagyon együttműködő volt, és lezárta a területet, hogy az emberek ne háborgassák a madarakat.

(HVG)