sioTöbb mint kétszázmillió forinttal kurtítja meg Siófok idei költségvetését az, hogy az iparűzési adóbevétel terén is jól teljesítő önkormányzatok idén már nem juthatnak hozzá a másfél forintos állami kúrtaxa-kiegészítéshez – írja a sonline.hu.

A napi tartózkodás (vendégéjszaka) után beszedett minden idegenforgalmiadó-forintot az állam másféllel egészíti ki – de idén már csak elméletileg. A 2015. évi költségvetés támogatáscsökkentésekről rendelkező melléklete alapján most először az ezen a címen juttatott összegek is bekerültek azon támogatások körébe, amelyek csökkennek a település nagyobb iparűzési adóerő-képessége esetén. Azaz egy helyhatóság minél több iparűzési adót szed be, annak arányában annál nagyobb kúrtaxakurtítással számolhat.

A Balaton déli partján Siófok mellett például még a tavaly már helyben több mint százmillió forint kúrtaxát beszedő Zamárdit érintheti érzékenyen a bevételkiesés, az ország más üdülőhelyei közül Eger és Hajdúszoboszló is kétszázmilliós mínusszal számol 2015-ben, ez az összeg nyilván mindenütt hiányozni fog a büdzséből, lenne helye hová költeni turisztikai területen is.
A Magyar TDM Szövetség felmérései szerint a települések 2015-ben összességében mintegy egymilliárd forint fejlesztésre, működésre és marketingre fordítható forrástól esnek el a kúrtaxa-kiegészítés elvonása miatt. – A TDM-szervezeteket ez nem érinti hátrányosan, hiszen mindenütt az a jellemző, hogy a helyi turisztikai egyesületek a töredékét kapják önkormányzati támogatás címen a turizmusból befolyó adóbevételnek – mondta a lapnak Hoffmann Henrik, a Balatoni Regionális Turizmus Szövetség elnöke. – Fontos volna pedig ezen összegek növelése, többek között megfelelő tudású turisztikai szakemberek, menedzserek alkalmazása céljából. Téves ugyanis az a felfogás, hogy az egyébként főállásban éttermet, szállodát irányító, de a TDM-ben tisztséget viselő vállalkozók fogják majd kitalálni egy település „turizmusát”. Ez volna a menedzserek dolga.

Hoffmann Henrik egyetértett azzal: a kúrtaxakurtítással együtt az a TDM-elképzelés is lekerülhet a napirendről, hogy ezek a szervezetek az állami visszatérítésből ötven fillérrel részesedjenek. Ehhez korábbi javaslatuk szerint az államnak másfélről két forintra kellene emelni a visszatérítést, ám most az irány ellenkező, már a másfél is csak jár az önkormányzatoknak, de nem feltétlenül jut... A turisztikai szervezetek egyébként máris léptek, vannak új javaslataik a turizmus-finanszírozás átalakítására, ezeket a balatoni régiós szövetség alelnöke a Balaton Fejlesztési Tanács pénteki siófoki ülésén ismerteti.

Jövőre a déli part is tarifát emel?

A déli parton olcsóbb a vendégéjszaka: Tihany 500, Balatonfüred 470 forintra emelte idén a kúrtaxa néven ismert idegenforgalmi adót, Balatonboglár, Fonyód és Balatonlelle ehhez képest igen szerény a maga 360 forintjával, de a nyári fővárosban, Siófokon sem emelték a 400 forintos tételt. A déli parti fesztiválváros, Zamárdi még csak idénre emelte 400-ra a tarifáját. A törvényi maximum egyébként 500 forint. A déli parton más a gondolkodás (Balatonföldvár a csúcstartó a maga 420 forintjával), erről Mészáros Miklós balatonboglári polgármester beszélt a lapnak. Balatonlellei kollégája, Kenéz István is azt tartotta fontosnak: a sok apró forintot is megbecsülik. Nem volna azonban meglepő: amennyiben több, idegenforgalomban érdekelt országos szakmai szövetség minapi petíciója ellenére a 2016-os költségvetési törvényben is benne marad a kúrtaxakurtítás lehetősége, jövőre e jogszabályba rejtett váratlan bevételkiesést pótolandó a déli part is felzárkóztatja tarifáit az északihoz.