esoEgy 200-250 millió forintos projekt megvalósítása oldhatná meg a problémákat a csapadékvíz és a lezúduló sár által a nyár végén elöntött Balatonkeresztúron és Balatonmáriafürdőn - közölte Kovács József (Fidesz-KDNP), Balatonkeresztúr polgármestere a terület múlt csütörtöki szakhatósági bejárása után az MTI-vel. Augusztusban a hetekig tartó kánikula után hirtelen nagy mennyiségű (két-három óra alatt 80-100 milliméternyi) csapadék zúdult a térségre.

Augusztusban a hetekig tartó kánikula után hirtelen nagy mennyiségű (két-három óra alatt 80-100 milliméternyi) csapadék zúdult a térségre. Az M7-es autópálya melletti záportározó túlcsordult és a felgyülemlett csapadék, valamint a földekről lezúduló sár elöntötte a településeket. A felhőszakadás miatti elöntés 400-500 ingatlant érintett, a víz főépületekbe is betört, és víz alá kerültek középületek, melléképületek, pincék, közterek, utcák.

Kovács József elmondta, a térség egy vízgyűjtő terület, a csapadékvíz-elvezetés problémáit régóta készülnek megoldani. Ehhez 2012 óta rendelkeznek vízjogi engedéllyel, de eddig nem sikerült a megvalósításhoz támogatást szerezni. Problémák a korábbi években is jelentkeztek, de az ideihez hasonló elöntésre több évtizede nem volt példa.

A bejárást követően a szakemberek arra jutottak: a klímaváltozás miatt fel kell készülni hasonló záporokra, ezért a régi terveket aktualizálni kell, hogy azok rendelkezésre álljanak a szükséges engedélyekkel, amint lehetőség nyílik pályázati forrást szerezni a beruházásra.

"Itt egyfajta vízkormányzást kell megvalósítani" - fogalmazott a polgármester, hozzátéve, ennek első fontos állomása, hogy az autópálya meglévő víztározóját felújítsák és bővítsék. Az autópálya-kezelő képviselője a bejárás után vállalta, hogy kezdeményezi a meglévő záportározó felülvizsgálatát - tette hozzá.

Kitért ara: a térségnek szüksége lenne egy másik záportározó megépítésére is, amely szükség esetén befogadja a vízgyűjtő területre hulló csapadék mintegy felét, tehermentesítve ezzel az elvezető árkokat. A projekt megvalósításának költségigénye mintegy 200-250 millió forint, amihez az érintett településeknek nincs önerejük.

A meglévő tervek aktualizálásához az érintett hatóságok gyors segítséget, illetve együttműködést ígértek - mondta Kovács József.

Hirdetés