vizcsA Budavári Önkormányzat Képviselő-testülete február végi ülésén úgy döntött, hogy az idei évben nem emeli a lakbéreket és a bérlakásban élő, mellékvízmérővel rendelkező lakók esetében márciustól 15 százalékkal csökkenti a víz- és csatornadíj átalányát.

A Budavári Önkormányzat a kormány célkitűzéseivel összhangban segíti a rezsicsökkentést, ezért a Képviselő-testület úgy döntött, hogy a bérlakásban élő, mellékvízmérővel rendelkező lakók esetében március 1-től 15 százalékkal csökkenti a víz- és csatornadíj átalányát.

Ugyanis a bérlakásban élő bérlők esetében, akik átalánydíjat fizetnek a víz- és csatornahasználatért, eddig nem tudták érvényesíteni a vízdíj-csökkentést. Az önálló mérőórával rendelkező bérlők esetében a díjcsökkentés már megtörtént. Erről a szolgáltató által kiküldött számlán mindenki meggyőződhet. Az önkormányzati rezsicsökkentés mintegy ezer háztartást érint az I. kerületben.

A Budavári Önkormányzat arról is döntött, hogy az idei évben nem emeli a lakbéreket, még az alacsony, 1,7 százalékos inflációs rátával sem emeli a költséget. Erre az Önkormányzat kiegyensúlyozott gazdálkodása teremti meg a lehetőséget. A lakbéremelési moratórium miatt közel 1500 bérlőnek nem emelkedik a lakbére 2014-ben.

Nagy Gábor Tamás polgármester a Képviselő-testület ülésén elmondta, hogy a víz- és csatornadíj-csökkentés, a lakbérek befagyasztása, és a tavalyi évben már eldöntött építmény- és telekadó-moratórium segíti az itt élők terheinek csökkenését. A Budavári Önkormányzat döntésével annak az egyértelmű és határozott lakossági igénynek a megvalósulását segíti, hogy a rezsiterhek az európai átlagnak megfelelő árszínvonalra csökkenjenek.

A polgármester emlékeztetett rá, hogy 2010-ben a magyar fogyasztók fizették a legmagasabb díjat a lakossági gázszolgáltatásért és a második legmagasabb díjat a lakossági villamos energia szolgáltatásért. Emiatt a magyar családok havi kiadásainak jelentős részét a lakásfenntartással járó rezsiköltségek megfizetése tette ki.

A kormány döntése értelmében 2013. január 1-től, majd 2013. november elsejétől csökkent a lakossági gáz, villamos energia és távhőszolgáltatás ára. A rezsicsökkentések harmadik lépéseként 2014. április 1-től 6,5százalékkalal a gáz ára, 2014. szeptember 1-től 5,7 százalékkal a villamos energia ára és 2014. október 1-től 3,3 százalékkal a távhőszolgáltatás ára fog csökkenni.

(OrientPress Hírügynökség)