fejerNapi szintű a kapcsolat az önkormányzatok és a Fejér Megyei Kormányhivatal Építésügyi, Hatósági, Oktatási és Törvényességi Felügyeleti Főosztálya között. A jegyzők, polgármesterek és képviselők rendszeresen fordulnak a a kormányhivatali egységhez, amely az egyedi kérdések megválaszolása mellett segédanyagokkal és előadásokkal is segíti az önkormányzatok tájékozódását, valamint igény esetén, a rendelettervezeteket is véleményezik – ismertette Hajnalné Szecsődi Zsuzsanna főosztályvezető-helyettes a Rádió Orienten.

A kormányhivatali főosztály egyik igen jelentős feladata, hogy a megyében működő képviselő-testületek a törvényes kereteknek megfelelően lássák el feladataikat, letett esküjük tartalmát követve végezzék munkájukat és hozzanak döntéseket. Ennek érdekében a képviselők, polgármesterek és jegyzők bármikor megkereshetik kérdéseikkel a főosztályt. Szecsődi Zsuzsanna elmondta 108 települési, 1 megyei és 48 nemzetiségi önkormányzattal valamint 35 jogi személyi társulással állnak kapcsolatban.

Hozzátette, tavaly 5479 ülésen 2546 önkormányzati rendelet született a megyében, valamint 48.503 határozat, s ezeknek csupán elenyésző hányadában, 262 esetben kellett törvényességi felügyeleti intézkedést alkalmazniuk. Többnyire a költségvetéssel, vezetői megbízásokkal kapcsolatban, nyilvános vagy zárt ülésekről, és a jegyző helyettesítéséről merülnek fel kérdések.

Szakmai anyagokkal is segítenek

A napi szintű kapcsolat és a segítségnyújtás mellett a főosztály 31 írásbeli szakmai tájékoztató anyagot is készített az elmúlt évben az önkormányzatok számára. Négy módszertani segédletet is összeállítottak a szilárd hulladékkal, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel, a kóbor, vagy elhullott állatok begyűjtésével, valamint a helyi adókkal kapcsolatban.

Külön segítség a jegyzőknek

A főosztály munkatársai a jegyzők számára minden évben határidő-kalauzt is készítenek, ezzel is segítve a határidők betartását. Emellett évi két jegyzői értekezleten lehetőség van az aktuális jogalkalmazási kérdések és időszerű feladatok átbeszélésére is.

Képzéssorozat az új önkormányzati törvényről

2014 őszén képzéssorozatot is indított a főosztály a polgármesterek, képviselők és jegyzők számára. A kétnapos képzésen többek közt a Magyar Kincstár is tájékoztatást adott az önkormányzatok gazdálkodásának törvényi lehetőségeiről, a Magyar Közút megyei igazgatója az országos közutak kezeléséről beszélt, de érintették a gyermekjólléti szociális ellátások szabályozásának témáját, valamint a munkavédelmet, a közoktatást, az iskolákat, és a Kliket is.

Az építésügyi szabályozás megismertetése a fő feladat idén

A belső képzések mellett, a nemzetiségi önkormányzati képviselők számára is több előadást terveznek idén – ismertette a főosztályvezető-helyettes. Továbbá még több konzultációs lehetőséggel szeretnék erősíteni a helyi önkormányzati képviselőkkel kialakult szoros kapcsolatot. A módszertanok tekintetében pedig az építésügyi szabályzásokkal kapcsolatos jogszabályi környezet megismertetése a fő feladat ebben az évben.