laborAz egykori Pénzverde helyén működő nemesfém feldolgozó üzem áthelyezését kéri lakott területen kívülre Józsefváros független, ellenzéki támogatással induló polgármesterjelöltje. A Párbeszéd kerületi képviselője szerint ugyanis valószínű, hogy az üzemből többször kerültek már a csatornarendszerbe súlyosan környzetszennyező, rákkeltő anyagok. A Józsefvárosi Önkormányzat szerint - a korábbi mérések alapján - a környéken élők egészségét semmi nem veszélyezteti.

Tavasszal panaszkodtak többször is a józsefvárosi tisztviselőtelepen élők a környéket belengő szúrós szagokra. A Párbeszéd képviselője már akkor jelezte: szerinte az a nemesfém feldolgozó cég lehet a felelős a kellemetlen szagokért, amelynek több tízezer tonna veszélyes hulladék kezelésére is van engedélye.

Erőss Gábor szerint az önkormányzat ugyan felkért egy igazságügyi szakértőt, ám ennek a vizsgálatnak máig nincs eredménye.

A Józsefvárosi Önkormányzat szerint a korábbi mérések alapján a környéken élők egészségét semmi nem veszélyezteti, ám a szakértői vélemény késése a hivatalnak sem tetszik. A kerület jegyzője szerint az igazságügyi szakértő június elején jelezte, hogy probléma merült fel a szakértői vélemény készítésekor, de ennek megoldása folyamatban van.

A Greenpeace vegyianyag szakértője azt mondja: az nem bizonyosodott be, hogy a mérgező anyag tavaly ettől a cégtől került a csatornába, az viszont biztos, hogy a veszélyes hulladékot is kezelő vállalkozást többször is megbüntették szennyezés miatt.

„A talajban egyébként többek között rákkeltő, hormonkárosító kadmiumot, idegméreg ólmot, és más toxikus nehézfémeket is kimutattak, jelentősen a magyar határértékek fölött” – tette hozzá Simon Gergely.

A kerület független polgármesterjelöltje azt szeretné elérni, hogy zárassák be az üzemet, és helyezzék át a feldolgozót lakott területen kívülre.

A talaj szennyezettsége miatt a céget korábban kármentesítésre is kötelezte a kormányhivatal, amelynek jövő év végéig kell befejeződnie. A cég korábban úgy nyilatkozott, hogy betartják az előírt határértékeket.

(atv.hu)