cigi0Évente egy szabadnapot kapnak azok, akik soha nem gyújtanak rá, és önkormányzati intézménynél vagy gazdasági társaságnál dolgoznak - számol be a Délmagyar a szentesi példáról.

Az ötletet korábban egy képviselő, Rébeli-Szabó Tamás vetette fel, az üggyel már foglalkozott is Sztantics Csaba jegyző. Akkor arra jutottak, hogy szabadság kérdésében a vonatkozó jogszabályok a mérvadók, a testület legfeljebb javaslatot tehet.

Nem hagyták azonban annyiban és a törvényi rendelkezések vizsgálata után megállapították: nincs akadálya annak, hogy a munkavállaló kezdeményezésére ilyen kedvezményt biztosítson egy munkáltató. A határozat nemrég született meg a városházán.

cigisz

Az egyik óvodai körzet vezetője szerint a dolgozók nagyon örültek az újításnak, az önkormányzati szolgáltató kft-nél 5-6 dohányzó kollégáról tudnak, a többiek szintén kedvezően fogadták az intézkedést, amely hamarosan bekerül a munkaügyi szabályzatba. Aki időközben leszokik, az a dolgozó is megkaphatja a plusz szabadnapot.

Az érintettek írásban nyilatkoztak, hogy szeretnének-e élni a szabadnap lehetőségével. A tapasztalatok szerint a gyakorlatban senki nem akar visszaélni a lehetőséggel, és szerintük erre nem is lenne mód, mert mindenkit személyesen ismernek és tudják, ki dohányzik és ki nem. A kezdeményezés az egészséges életmódra próbálja ösztönözni a helyi lakosokat, egyfajta pozitív megkülönböztetésen keresztül.

Vannak ehhez hasonló helyi példák máshol is. Csongrádon például egy plusz szabadnap jár az önkormányzatnál, illetve az önkormányzati intézményben dolgozóknak, akik vért adnak. A 2017. január elsején életbe lépett polgármesteri döntés értelmében az érintettek fizetett szabadnapot kapnak minden egyes véradás után és a csongrádi Gyógyfürdő és Uszodába is ingyenes belépőt kapnak

A kormány illetékeseinek eddigi jelzései alapján fókuszban lesz az egészséges életmód a kormányzatban is. Orbán Viktor például erős ösztönzők alkalmazásáról beszélt.

Ennek kapcsán nem kell messzire menni, elég csak felidézni a jelenleg is létező negatív szabályozó eszközöket, így például a dohányzás visszaszorítása érdekében hozott intézkedéseket, vagy a népegészségügyi termékadó bevezetését.

Viszont ami újdonság lehetne, az a pozitív ösztönzők bevezetése, ami azt a célt szolgálná, hogy a lakosság minél nagyobb hányada vegyen részt szűrőprogramokon vagy éljen egészséges életet, amennyire csak a körülmények engedik számára. A szentesi példa a pozitív ösztönzés tipikus esete. 

Hirdetés