tuzhelyBorsod-Abaúj-Zemplén megye 358 települése közül 286 kapott szociálistüzelőanyag- (tűzifa-) támogatást – derül ki a Belügyminisztérium által a kormányportálon közzétett listából, amelyről a Magyar Nemzet számol be. A borsodi települések összesen 677 millió forintot kaptak, ennyit osztott ki a kormány 201 szabolcsi település között is.

Összesen 2255, ötezer főnél kevesebb lakosú önkormányzat 3,9 milliárd forintot kapott tűzifa vásárlására. A legtöbbet a jelentős munkanélküliséggel sújtott Hajdú-Bihar megyei Tiszacsege: 15,6 millió forintot. A 2255 településnek pedig átlagban 1,7 millió forint jut erre a célra. Borsod-Abaúj-Zemplén után Baranya megyében van a legtöbb szegény falu, 251 település részesül a támogatásban. A lista végén Csongrád és Komárom-Esztergom megye található 45, illetve 40 szociálisan rászoruló településsel.

< Még így sem jut minden pályázó településnek annyi tűzifa, amennyit szerettek volna, hiszen hatmilliárd forintnyi igényt nyújtottak be, de csak 3,9 milliárd forint a belügyminisztériumi keret. – Nem csak az ötezer főnél kisebb településeken van tél – mondta lapunknak Tóth József, a Hajdú-Bihar megyei Polgár polgármestere. Az elbírálásnál előnyben részesítette a BM azokat a településeket, amelyek 25 köbméternél kevesebbet igényeltek, az ennél nagyobb igényeknél a lakosságszámot és a költségvetési lehetőségeket figyelembe véve arányosítottak, de minden pályázó kapott valamennyi pénzt. A hátrányos helyzetű térségek önkormányzatainak nem kell önrészt fizetniük, a többinek pedig köbméterenként ezer forint plusz áfa önrészt kell biztosítania.

Egy hete írta meg a lap, hogy megint országos méretűvé vált a tűzifahiány, ahol pedig mégis kapható, ott jelentős drágulással találkozhat a lakosság. A KSH szeptemberi adatai alapján a háztartási energián belül a tűzifa ára egy hónap alatt 3,9 százalékkal, éves összevetésben 8,8 százalékkal nőtt. A hiányt elsősorban az okozza, hogy a tavaszig kitermelt tűzifa nyár közepére majdnem elfogyott. Az új kitermelés szeptember végén, október elején kezdődött. Sok helyen az erdészetek a meglévő készleteket zárolták szociális tűzifának, amit az önkormányzatok osztanak majd ki a rászorulóknak. Az állami erdészetek a közelmúltban emelték a tarifáikat, így a tüzépek is kénytelenek voltak emelni a kályhakész, illetve a méteres hasított tűzifa árát.

Az illegális fakitermelés ugyan visszaszorult, de azért még jelen van a piacon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közlése szerint egész évben, folyamatosan végzik a faanyag-kereskedelmi lánc ellenőrzését a kitermelés helyétől egészen a kandallóig.