parkolo2Több településen is szinte egyszerre emelkednek a parkolási díjak. Ennek az az oka, hogy a pandémia miatti veszélyhelyzet megszüntetése után most nyílt lehetőségük az önkormányzatoknak a változtatásra. Nagykanizsán és Fonyódon 20, Kaposváron 10, míg Balatonföldváron 30 százalékos emelésről döntöttek. Közben Pécsett megszűnik a zöld-rendszámos autók ingyen parkolása. Itt már csak a teljesen elektromos autók mentesülnek a fizetés alól.

Nagykanizsán 2017-ben alakították ki a fizetős parkolási rendszer díjait. Az elmúlt öt évben ezen nem változtattak. Az utóbbi években azonban már emelt volna a díjakon az önkormányzat, a pandémia miatt elrendelt veszélyhelyzet viszont ezt megtiltotta a képviselőtestületnek. Az autósok nem örülnek, de nem is lepődtek meg azon, hogy drágul a parkolás a városban.

„Erre számítani lehetett sajnos, az előzőleg bejelentett hírek alapján. Nem lehetett meglepődni, mert egyszerűen a városnak nincs más megoldása a jelen gazdasági helyzetben" - fogalmazta meg véleményét az egyik helyi.

A nagykanizsai önkormányzat 20 százalékos emelés mellett döntött.

„A kétszáz forintos parkolási díjon hajtottunk végre egy 20 százalékos emelést, így 240 forint lett egy órás parkolás, illetve még a bérleteknél hajtottunk végre korrekciókat, de szerintem nem olyan jelentős mértékben" - fejtette ki Híradónknak Fodor Csaba frakcióvezető.

A Balaton parton is több helyen drágább lesz a parkolójegy. Balatonföldváron 30, Fonyódon 20 százalékos emelésről döntöttek.

„2018-ban emeltük utoljára Fonyódon a parkolási díjakat: akkor 250 forintra, most július elsejétől pedig 300 forint/óra a díj egységesen mindenhol, ahol fizetős parkolót üzemeltetünk" - mondta Híradónknak Erdei Barnabás alpolgármester.

Pécsett azonban nem változnak a díjak, viszont a bérleteknél megszüntetik az úgynevezett egyes zóna bérletét, valamint a parkoló zónák határán munkaidőben csak két órára lehet az autókat leállítani. A jövőben pedig nem minden zöldrendszámos autó parkolhat majd ingyen a városban.

„A tisztán elektromos meghajtású autók parkolhatnak most péntektől ingyen Pécsen. Azok az autók, amelyek hibrid meghajtásúak, tehát az elektromos motor mellett belső égésű motorral is rendelkeznek, ugyanúgy meg kell vásárolniuk a parkolójegyet, mint mindenki másnak.

Az elektromos autók esetén is csak akkor érvényes a díjmentesség, ha az autót a rendszerben regisztrálja a tulajdonosa. Ha ezt nem teszi meg, akkor mindenki máshoz hasonlóan, jegyet kell vennie" - nyilatkozta Marton Ferenc a Pécsi Önkormányzat sajtóreferense Híradónknak.

(ATV)