klapka„Az önkormányzat építene, az állam intézménye akadályozza!” – ez olvasható nagy betűkkel azon a molinón, amelyet egy lebontásra ítélt XIII. kerületi épületre feszítettek ki. Az Index szerint látványos felvonáshoz érkezett az MSZP-s vezetésű angyalföldi önkormányzat és az Állami Egészségügyi Ellátó Központ vitája a Klapka utcai ingatlan miatt.

Az önkormányzat egy új, 33 bérlakásos házat és szolgáltatóházat szeretne építeni a mostani lepukkant épület helyén, ez lenne a Klapka szolgáltatóház. Az önkormányzat kiírta az építészeti ötletpályázatot, a beruházáshoz szükséges pénzt is megszerezte, de az építkezés mégsem indulhatott el.

A 70-es években felhúzott épületben az önkormányzat nyilvántartása szerint az Állami Egészségügyi Ellátó Központnak 1,46 százalékos tulajdonrésze van. Az ÁEKK azonban nem engedélyezi a bontást, immár egy éve, mert a használaton kívüli ingatlanrész tulajdonosi joggyakorlását feltételhez köti.

Az önkormányzat úgy véli: a bontáshoz, majd az építéshez való tulajdonosi hozzájáruló nyilatkozatot egy másik, az ügyhöz semmilyen vonatkozásban össze nem tartozó jogüggyel kívánja összevonni az ÁEKK.

A XIII. kerület azon is felháborodott, hogy a magyar államot képviselő ÁEKK főigazgatója azt állította: az önkormányzati bérlakás szerinte "nem teljesen merítik ki a közérdekű funkciót" – sorolta az előzményeket az Index.

Pár napja végül molinót feszítettek ki a lebontásra váró épületre. Ezen az olvasható látványtervek kíséretében: „Az önkormányzat építene, az állam intézménye akadályozza! Ilyen lenne az új Klapka szolgáltatóház és környéke”.

A lap megkereste múlt héten az ÁEKK-t, hogy pontosan milyen feltételhez kötik a beruházás támogatását, valóban akadályozzák-e a beruházást, és mit szólnak a molinós üzenethez. Türelmet kértek, arra hivatkozva, hogy várják a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő állásfoglalását az ügyben.

A XIII. kerületi önkormányzatnál úgy reagáltak: fogytán a türelmük, és fontolgatják, hogy bírósági útra terelik az ügyet, ha továbbra sem tudják elindítani az építkezést.