parkolasEgy törvénykezési hiba miatt az is elképzelhető, hogy az önkormányzatok nem tudnák büntetni a tiltott helyen parkolást, települések által elrendelt dohányzási tilalmak megszegését, vagy épp a nem legálisan folytatott árusítást – írja a Világgazdaság.

A szabálysértési törvény hibáját elsőként a szombathelyi ellenzéki képviselők jelezték, ám ha a jogalkalmazásban nekik adnak igazat, az országszerte kaotikus helyzeteket okozhat. Az új szabálysértési törvényben ugyanis az a kitétel szerepel: csak törvény állapíthat meg szabálysértési tényállást, önkormányzati rendelet nem. Sőt, már az első paragrafus első mondatában is szerepel a megfogalmazás, amely szerint a szabálysértés törvény által büntetni rendelt tevékenység vagy mulasztás. Az önkormányzatok május 31-ig kötelesek hatályon kívül helyezni az önkormányzati rendeletekben meghatározott szabálysértési rendelkezéseket, ám ettől még a korábbi büntetési tételeket nem lehet alkalmazni a köztes másfél hónapban sem.

Ez pedig egyszerűen annyit jelent, hogy az olyan szabálysértéseket, amelyeket eddig az önkormányzat rendelete alapján büntettek, hacsak a parlamentben nem döntöttek róla külön, nem lehetséges szankcionálni. Ez utóbbi kitétel miatt az nem igaz a felmerült vádak közül, hogy ezután a vendéglátóhelyek vagy játszóterek közelében lehetne dohányozni, mert ezt törvény tiltotta meg.

A parkolással azonban sokkal bonyolultabb a helyzet, azt ugyanis általában már az önkormányzat rendelete alapján szabályozzák. Így elviekben azt nem lehetne megbüntetni, aki két parkolóhelyet is elfoglal, vagy lejárt a díjmentességet igazoló papírja. Az önkormányzatoknak alig egy hónapjuk maradt arra, hogy eltöröljék a korábbi rendeleteiket – és ha jogilag is helyt adnak a kritikáknak, a parlamentnek is lesz ezzel dolga.