mosz logoElfogadhatatlannak tartja a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, hogy az építési törvény módosításával a 300 négyzetméteresnél nem nagyobb új lakóházak építésénél gyakorlatilag megszűnt a polgármester településképi véleményezési lehetősége, és ezzel lehetetlenné válik az egységes településarculat kialakítása, megőrzése.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleményében utalt az Országgyűlés által előző nap elfogadott jogszabályra, amely szerint új családi ház építésekor építési engedély helyett elegendő lesz az építési hatóságnak tett bejelentés. A közleményben arra is felhívták a figyelmet, hogy beláthatatlan következményekkel járhat a települések lakóinak viszonyában, ha az építkezőknek nem lesz kötelező tájékoztatniuk a szomszédokat.

Sajnálattal vették tudomásul, hogy az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény módosítása előtt sem volt érdemi egyeztetés a kormányzat és az önkormányzati szövetségek között. Arra kérik tehát a kormányt, hogy azonnali hatállyal vonja vissza a jogszabályt, és kezdjen egyeztetést az eredeti szándékokat is érvényesítő, de az önkormányzatok szerepét is figyelembe vevő új jogszabály megalkotására, az önkormányzati szövetségek bevonásával.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke, Gémesi György két másik friss parlamenti döntésre is reagált a szövetség honlapján. Eszerint a Magyar Önkormányzatok Szövetsége támogatja a budapesti közösségi közlekedés finanszírozása ügyében történt intézkedést. A forrásmegosztási törvény módosításával a bevételek 1,5 százalékának a kerületektől a fővároshoz lett átcsoportosítva, ezzel a Budapest határain belüli tömegközlekedés működtetésének anyagi háttere biztosítható. „Ezzel azonban továbbra sincs megoldva az helyközi, jelen esetben az agglomerációs közlekedés finanszírozásának problémája, ami az állam feladata lenne, akárcsak a MÁV esetében” – jegyezte meg Gémesi György, akit ez Gödöllő polgármestereként érint, hiszen városa az egyik HÉV-vonal végállomása.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége nem egyszer szót emelt már a településvezetők fizetésének drasztikus, különösen a kistelepülési polgármestereket érzékenyen érintő csökkentése ügyében – emlékeztetett az elnök. Boldog István országgyűlési képviselő (Fidesz) több javaslatot is benyújtott már a törvény módosítására, de erőfeszítései sajnos nem vezettek eredményre. Gémesi György és a Magyar Önkormányzatok Szövetsége álláspontja változatlan, e szerint az egyetlen elfogadható megoldás a településvezetők 2014 októbere előtti bérének visszaállítása lenne.

Hirdetés