varosligetBár a Városliget-törvény rendelkezése szerint a fővárosi önkormányzatnak már januárban át kellett volna adni a liget ingatlanjait, ez még mind a mai napig nem történt meg. Mozsár István, a beruházás lebonyolítására létrehozott Városliget Ingatlanfejlesztő (VIF) Zrt. vezérigazgatója a héten ül le tárgyalni Bagdy Gábor főpolgármester-helyettessel. A cégvezető reményei szerint a választások elmúltával felgyorsulnak az események és még június vége előtt megtörténhet az adminisztrációs, illetve a fizikai átadás-átvétel – írja a Népszabadság.

A törvény értelmében a fővárosnak a hónap végéig kellene megalkotnia a Városliget Építési Szabályzatát (VÉSZ). Jelenleg az úgynevezett partnerségi egyeztetés folyik, amelynek keretében a civil szervezetek, illetve a fővárosiak mondhatnak véleményt a tervről. Jelentős többségük az egész projektet elhibázottnak tartja. – A fővároson múlik, hogy mely észrevételeket veszi figyelembe és melyeket nem – jelentette ki Baán László kormánybiztos még szerdán.

Albrecht Ute, a VÉSZ kidolgozásával megbízott fővárosi tervező vállalat vezetője már a múlt héten leszögezte: nem épülhet sem gasztrofalu, sem gyermekélmény-központ a ligetbe. A beépítés aránya legfeljebb 7 százalékra kúszhat fel, míg a zöldfelület mérete nem csökkenhet. A Kós Károly sétány lezárása pedig csak a Szegedi úti felüljáró megépítésekor lehetséges. A Felvonulási tér épületfallal való lezárásához sem járulnak hozzá, ezért a Nemzeti Galéria a lebontandó Petőfi Csarnok helyére kerül, de alatta nem lesz mélygarázs. Az építészeti tenderben meghatározott 25–40 méteres épület, építészeti jelmagasság is sok kérdőjelet kelt. A törvényt azonban nem írhatják felül.

A februárban indult építészeti pályázatra egyébként 500 pályázat érkezett, s ezek 35 százaléka a legkisebb épületre, a Zeneházra ad javaslatot. A pályaművek 20-20 százaléka a Néprajzi, illetve a Fotó és Építészeti Múzeumra vonatkozik, míg a legmonumentálisabb méretekkel bíró – Ludwig Múzeummal feldúsított – Nemzeti Galériára a pályázók 15 százalékától érkezett ajánlat. Ezek közül az év végére választják ki a győztest.

Öles léptekkel halad előre az Állatkert Pannon-tenger projektje is. A kéthektáros szubtrópusi csarnok terveinek elkészítésére a VÉSZ elfogadása után rögtön kiírják a nyílt, uniós közbeszerzési pályázatot, amelyen a tervek elkészítésére kérnek ajánlatokat. Az érvényes ajánlatot tevő cégekkel még a nyáron lefolytatják a szükséges tárgyalásokat, amelyek végén várhatóan szeptemberben hirdetnek eredményt. Az engedélyezési tervek elkészítése becslések szerint hat hónapot vesz igénybe, ezt követően zajlik le az engedélyezés, majd a szükséges források megnyílása után kiírják a kivitelezői pályázatot is – tudtuk meg Bősze Szilviától, az állatkert fejlesztési főtanácsosától.

Bősze Szilvia szerint a már elkészült megvalósíthatósági tanulmány birtokában felesleges idő- és pénzveszteség lett volna a múzeumi negyedhez hasonló építészeti tervpályázat kiírása. A biodóm megvalósítási költsége az előzetes becslések szerint 16 milliárd forint, amely benne foglaltatik a ligetprojekt 150 milliárdos költségvetésében. Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója bízik abban, hogy a csarnok részlegesen már 2017-ben, míg teljes egészében 2018-ban, a múzeumépületek átadásával egy időben megnyílhat. A Meseparkot viszont már jövőre kialakítanák.

Az idén felújítják a Városligeti tó napozóstégét, kitakarítják a tó medrét és 4000 új növényt telepítenek. Kicserélik a megrongálódott kerítéseket, felújítják az „iskolások játszóterét”, leburkolják a kitaposott keskeny ösvényeket és 200 új szemetest helyeznek ki. Elkülönítik továbbá a kutyasétáltatásra alkalmas területeket és a tiltott zónákat.

Hirdetés