hajlektalan02Az igazságszolgáltatás elé csaknem hat évvel ezelőtt került Kaposvár önkormányzatának az a rendelete, amely tiltja, hogy a fedél nélküliek az életvitelszerű lakhatás céljára használt ingóságaikat a közterületen tárolják – írja a Magyar Idők.

A nagy sajtóvisszhangot kiváltó rendelet miatt kialakult viták közepette az alapvető jogok biztosa, Székely László utólagos alkotmánybírósági normakontrollt kért a jogszabály egyik paragrafusával kapcsolatban, mert szerinte „amikor az önkormányzat tiltja és szankcionálja az életvitelszerű lakhatás céljára használt ingóságok közterületi tárolását, illetve elhelyezését, azzal lényegében az életvitelszerű közterületi tartózkodást bünteti”.

Az ombudsman szerint a kaposvári önkormányzat rendelkezése sérti a jogállamiság elvét és az emberi méltósághoz való jogot, ám az Alkotmánybíróság – miután megvizsgálta, milyen alanyi körre, illetve magatartásra vonatkozik a szabályozás – arra a következtetésre jutott, hogy nincs összefüggés a vitatott rendelet és az alaptörvény idevonatkozó bekezdésében foglaltak között. Az alaptörvény ezzel kapcsolatban azt írja: „Törvény vagy helyi önkormányzat rendelete a közrend, közbiztonság, a közegészség és a kulturális értékek védelme érdekében a közterület meghatározott részére vonatkozóan jogellenessé minősítheti az életvitelszerűen megvalósuló közterületi tartózkodást”.

Kaposvárott a becslések szerint kétszáz-kétszázötven fedél nélküli él, a Magyar Vöröskereszt Nyitott Kapu hajléktalanszállóját (szállás, étkezés, orvosi ellátás) telenként ötvenen-hatvanan veszik igénybe, de ha további igény van rá, többen is beköltözhetnek a kulturált otthonba. Az utcán élők lépcsőházakban, bontásra ítélt épületekben húzzák meg magukat, de a hideg idő elmúltával vannak, akik parki padokon éjszakáznak, és otthagyják maguk után alkalmi matracukat, takarójukat. Más mellett ez utóbbinak is elejét venné a somogyi megyeszékhely az Alkotmánybíróság által nem kifogásolt önkormányzati rendeletével.