kecelTavaly még át akarta venni az irányítást Kecel polgármestere, ám meggondolta magát, és inkább megszüntetik a városi televíziót és újságot. Pedig helyi vállalkozók finanszírozták volna a működést, így az egy fillérjébe sem került volna az önkormányzatnak – írja az atv.hu.

Tavaly év végén a kevés munkájára hivatkozva még át akarta venni a helyi média irányítását Kecel fideszes polgármestere, ám azóta meggondolta magát: inkább megszüntetik a városi televíziót és újságot. Teszi mindezt annak ellenére, hogy a helyi vállalkozók összefogva finanszírozták volna az idei működést, így az egy fillérjébe sem került volna a nehéz helyzetben lévő önkormányzatnak. Az ügyben aláírásgyűjtés indult és demonstráció szerveződik. 

„Dolgozni akarok” – november végén még ezzel az indoklással akarta közvetlen irányítása alá vonni a helyi médiát Haszilló Ferenc, Kecel fideszes polgármestere. A térségi közéletben humorforrássá vált a kijelentése – talán nem véletlen, hogy azóta meggondolta magát: inkább megszünteti a helyi televíziót és az újságot. „Azt mondta, hogy olyan sok pénzt von el a kormány az önkormányzattól, hogy a kötelező feladatokra is csak megszorításokkal jut pénz, a nem kötelezőkre viszont - mint amilyen a média is - egy forintot sem tudnak költeni” – mondta el az atv.hu-nak Widnerné Fenyvesi Bernadett, a médiát is működtető önkormányzati Városi Könyvtár és Művelődési Ház igazgatója. Szerinte azonban – és ezt nem csak az érintett munkatársak, hanem a helyi közélet több szereplője is így látja – egyáltalán nem anyagi kérdésről van szó.

„Tavaly 11 millió forintot kaptunk az önkormányzattól. Azt tudjuk, hogy most kevesebb a pénz, éppen ezért megkerestük a keceli vállalkozókat, hogy segítsenek. Az ígéretük fényében – pályázati források nélkül is - tovább tudna működni a televízió és az újság is (a honlapot a város is tovább működtetné – a szerk.) úgy, hogy egyetlen fillér közpénzt sem kellene rá költeni” – mondta az igazgató. Ráadásul éppen a megszüntetés kerül majd pénzbe az önkormányzatnak, ugyanis a 2011-ben eszközfejlesztésre nyert 2,3 millió forintot ebben az esetben vissza kell fizetni. A polgármester válasza ezek után is csak annyi volt, hogy a médiát megszűntetik. 

Kérdésünkre, hogy az önkormányzati tévé – amely mintegy 1200-1300 háztartásban nézhető -, illetve a 3500 példányban megjelenő ingyenes újság mennyire volt kritikus a polgármester felé, az igazgató asszony azt felelte: „a pártatlan és hiteles tájékoztatás munkánk legfőbb alapelve, például a 2010-es választási kampányban egyenlő feltételeket biztosítottunk minden indulónak, az újság tartalmát pedig minden alkalommal a megjelenés előtt átküldtük emailben a polgármesternek, akitől soha, semmilyen észrevételt vagy kritikát nem kaptunk”. A testületi üléseken egyébként a helyi média legnagyobb kritikusa a szintén fideszes Ugron Gyuláné, ám a nyugdíjas pedagógus rendszerint összekeveri az önkormányzati intézmény által felügyelt médiát és a város közéletével foglalkozó – mások által szerkesztett - internetes blogot…

„A független médiával akar leszámolni a polgármester, hiszen közelednek a választások” – vélekedik Herczeg Imre független képviselő, aki szerint a jól működő tévére és újságra egy másik csoportnak is fáj a foga. A Kecelinfo nevű hírportál ugyancsak arról ír, hogy valakik már levédték az új keceli tévé és újság nevét. Volt, aki úgy fogalmazott, sokan nem lennének meglepve, ha „két hónap múlva találnának az alsó fiókban pár millió forintot, amit az új helyi médiára szánnak”. Herczeg Imre egyébként úgy véli, hogy a polgármester felesleges feszültséget vállal, hiszen, ha lett volna némi érzéke hozzá, akkor az önkormányzati médiát is a saját oldalára tudta volna állítani.

A képviselő azt is ellentmondásosnak nevezte, hogy miközben a médiára nincs forrás, és a helyi közművelődés is megszenvedi a megszorítást (a művelődési ház költségvetését is 40 százalékkal megkurtítják), addig a helyi múzeumra van közpénz. Nem is kevés. A korábban a művelődési ház által működtetett intézményre 600-700 ezer forintot kellett költeni egy évben, ám tavaly önálló szakmai vezetés alá rendelték, 6,5 millió forintos költségvetéssel, ami a tervek szerint idén is több lesz, mint 5 millió forint. Az intézmény vezetőjévé az egyetlen MSZP-s képviselőnő, Borbényi Ilona élettársát, Benyák Ferencet nevezték ki. 

Herczeg Imre nincs egyedül azzal a feltételezéssel, hogy mindennek van némi köze ahhoz, hogy a szocialista képviselőnő a fideszes vezetés hallgatólagos támogatójává vált – az érintettek szerint az ő szavazatával lesz többségben a polgármester csapata a média megszüntetésének ügyében is a január 30-i testületi ülésen. Minderről szerettük volna megkérdezni Borbényi Ilonát is, aki az elfoglaltságaira hivatkozva azt válaszolta, február 1-ig nincs ideje nyilatkozni.   

Mindeközben több helyi csoport is tüntetést szervez szerda 17 órára, az ominózus testületi ülés idejére a keceli városháza elé. A szervezők arra kérik a város polgárait, hogy akik nem értenek egyet a helyi nyilvánosság felszámolásával és az intézményeket érintő súlyos megszorításokkal, azok személyes jelenlétükkel is fejezzék ki véleményüket. Ugyanebben az ügyben aláírás-gyűjtési akció is indul a városban.

Kerestük az ügyben Haszilló Ferenc polgármestert is, aki sem többszöri telefonhívásunkra, se SMS-üzenetünkre nem reagált. Korábbi cikkünk írásakor többek között azt mondta, hogy valószínűleg nem jut majd pénz a helyi médiára, ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy egy másik csapat fogja majd működtetni azt. Hozzátette, hogy szerinte „kicsit túl van lihegve” a téma.

 
Hirdetés