devecser01A kormány soha nem engedi el a devecseriek kezét - jelentette ki a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára Devecserben a vörösiszap-katasztrófa negyedik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen. Az MSZP szerint négy évvel a katasztrófa után még mindig sok a tisztázatlan kérdés.

A négy évvel ezelőtti vörösiszap-katasztrófát okozó gátszakadás miatt számos polgári per indult, továbbá halált okozó gondatlan közveszélyokozás vétsége és más bűncselekmények miatt vádat emeltek a cég vezetői és alkalmazottai ellen, a vádirat nyolc ember halálát köti össze közvetlenül az iszapömléssel. A Fővárosi Törvényszék csütörtökön kihirdetett elsőfokú, nem jogerős döntésében több mint negyvenmillió forint kártérítést ítélt meg két, vörösiszapömlés miatt a Mal Zrt. ellen indított perben tucatnyi károsultnak. A szóbeli indoklás szerint az alperes Mal Zrt. mint veszélyes üzem köteles helytállni a négy évvel ezelőtti katasztrófáért, az ajkai gyártelep X-es vörösiszap-tározójának átszakadásáért, amellyel megsértették a környéken lakó felperes magánszemélyek emberi méltósághoz, egészséges környezethez és testi épséghez fűződő jogait.

A vörösiszap-katasztrófa negyedik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen Kontrát Károly államtitkár elmondta, 2014-ben belügyminiszteri döntés alapján a kamerapályázatokból 1 milliárd 600 millió forintot ítéltek oda 177 településnek. Devecser kilencmillió forint támogatást nyert el 38 darabos kamerarendszer kiépítésére. Az államtitkár a kamerarendszer fontosságáról szólva kiemelte, a bűnmegelőzési szempont mellett a bűncselekmények elkövetőinek kézre kerítésében is hasznos segítséget nyújtanak a térfigyelő eszközök – tudósított az MTI.

Az új rendőrőrs épületét 2011 júliusában adták át Devecserben, és 2013 februárjától már 12 járőrrel, négy körzeti megbízottal és háromtagú bűnügyi csoporttal működik. A járőrök a szolgálat felét gyalogosan látják el, bevezették a mobil fogadóóra intézményét, különböző helyszíneken találkozhat a lakosság a rendőrökkel. Kontrát Károly közlése szerint az elmúlt négy évben a devecseri közbiztonság óriásit javult, s ezt a kamerarendszer csak még tovább erősíti.

Devecser több szempontból is hátrányos helyzetű település, "társadalmi összetétele, múltja és az itteni értékek szükségessé teszik, hogy egy ilyen jellegű beruházás létesüljön" – mondta a település polgármestere, Toldi Tamás. A kihelyezett kamerák a településről ki-behajtó és az áthaladó forgalom figyelését, illetve a városon belüli problémásabb helyeket vették célba. A kamerarendszer központja az új buszállomás épületében abban a helyiségben lesz, ahol a polgárőrség tartózkodik.

A vörösiszap-katasztrófára emlékezve a hétvégén több rendezvényt is szerveztek Devecserben. Pénteken huszonhárom helyi képzőművész kiállítása nyílt meg a kastélykönyvtárban, a járás iskoláiból több mint száz diák részvételével futballtornát rendeztek az új sporttelepen. Szombat este a Makovecz parkban, ahol az iszapkárosultak új házai épültek fel, a helyi ifjúsági fúvószenekar adott koncertet. A 2012-ben készült ökumenikus Makovecz-kápolnánál átadták a Bakonyerdő Zrt. által elkészített kápolnabútorokat, valamint a ház kulcsait a katolikus, református és evangélikus egyház képviselőinek. Ezután fáklyás menet indult a vörösiszap által elöntött területen fekvő Rotary-házig, ahol folytatódott a megemlékezés.

A Mal Zrt. ajkai telephelyén 2010. október 4-én, Kolontár községnél átszakadt a timföldgyár X-es számú zagytározójának gátja, és a kizúduló vörösiszap elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit. A katasztrófa következtében tíz helybeli lakos meghalt, több mint kétszázan megsérültek és több száz épület lakhatatlanná vált. Az MSZP szerint négy évvel a kolontári vörösiszap-katasztrófa után még mindig sok a tisztázatlan kérdés. Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében azt írta, elvárható a kormánytól, hogy betartsa ígéretét, és a sokat szenvedett emberek végre megnyugtató helyzetbe kerüljenek.

Az érintettek Devecserben, Kolontáron és Somlóvásárhelyen láthatták, hogy egy ország mozdult meg a segítségükre, de sem ők, sem a segíteni akarók a mai napig nem kaptak pontos elszámolást arról, mire is fordították a nekik szánt több mint kétmilliárd forintot - írta Gőgös Zoltán,aki az MSZP Veszprém megyei elnöke is. Az illetékesek - folytatta - korábban úgy döntöttek, hogy a részleges kártalanítást a költségvetésből hajtják végre, az adományokat pedig gazdaságfejlesztésre fordítják, de szerinte az új házak hibáiért senki nem áll helyt, és a károsultaknak adott bútorokból is "leginkább a katalógust összeállítók profitáltak".

Gőgös Zoltán a bírósági eljárással kapcsolatban úgy véli, mivel a Mal Zrt. a felelős a katasztrófáért, és mivel a vállalat csődjét nagy részben a dilettáns hatósági döntések okozták, az érintettek jogosan követelhetik, hogy az állam utalja ki a megítélt összeget. Az ellenzéki politikus az önkormányzati választásra utalva azt írta: ha Veszprém megye polgárai új szereplőknek adnak bizalmat, akkor megnyílik az út a katasztrófával érintett terület valódi fejlesztésére.

Hirdetés