bolcsode01A szülőknek nem kötelességük jövedelemigazolást adni a bölcsődei gondozási díj megállapításához, de ebben az esetben akár napi ezer forintot is fizethetnek az intézménynek. Az önkormányzatoknak és más fenntartóknak április elsejéig van lehetőségük arról dönteni, hogy bevezetik-e a gondozásért kérhető térítési díjat.

Január elsejétől már nemcsak az étkezésre, hanem a gondozásra is kérhető térítési díj a bölcsődékben. A személyi térítési díj (gondozási díj) összegét az intézményvezető az intézményi térítési díj alapján állapítja meg. Az intézményi térítési díj a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete, tehát az az összeg, amelyet a fenntartó ad az ellátáshoz, vagy saját kiegészítésként, vagy térítési díjakból.

Az intézményenként változó intézményi térítési díjat a fenntartó állapítja meg, egy hónapra akár 20 ezer forint is lehet. Az intézményvezető kérhet a szülőktől ezen a címen a fenntartó által megállapított összegnél kevesebbet, de többet nem.

Az intézményi és a személyi térítési díj nem azonos fogalmak. A január elsejei jogszabályváltozással utóbbi bevezetéséről április elsejéig minden önkormányzat és más fenntartó dönthet. A törvény szerint a bölcsődei személyi térítési díj összege az étkezéssel együtt sem haladhatja meg a család egy főre eső nettó jövedelmének 25 százalékát.

Az önkormányzati fenntartónak lehetősége van arra is, hogy alacsonyabb összegben állapítsa meg a személyi térítési díjat, tehát kevesebbet kérjen a szülőktől a jogszabályba foglalt maximumnál. A fenntartónak egyedi esetekben arra is van lehetősége, hogy elengedje a térítési díjat, "ezzel rugalmasan igazodva az egyedi élethelyzetekhez". A konkrét összegek meghatározásánál figyelembe vehet például szociális szempontokat, valamint a jövedelmi viszonyokat is - hangsúlyozta az államtitkárság.

Ha a fenntartó úgy döntött, hogy a gondozásért is előírnak térítési díjat, ennek megállapításához a szülőnek jövedelemnyilatkozatot kell benyújtania - közölte a szociális államtitkárság az MTI-vel. A jogszabály viszont lehetővé teszi, hogy ha a szülő vállalja az intézményi térítési díjjal azonos személyi térítési díj megfizetését, nem kell jövedelemnyilatkozatot benyújtania.

Mint az államtitkárság megjegyezte: az önkormányzatoknak, valamint más fenntartóknak 2012. április elsejéig van lehetőségük arról dönteni, hogy élnek-e a jogszabály adta lehetőséggel, és bevezetik-e a gondozásért is kérhető térítési díjat. Az MTI által február elején megkérdezett intézményfenntartók válaszaiból az derült ki: sok helyen felmérik a szülők jövedelmi viszonyait, attól teszik függővé a döntést. A Magyar Nemzet keddi számában azt írta: a nagyobb városok harmada már döntött arról, hogy megemeli a bölcsődei térítési díjakat.