kozfoglalkoztatasKözfoglalkoztatási célra idén 230 milliárd forintot, vagyis majdnem a 48 ezer fős rendőrség évi költségvetését különítette el a kormány, ezzel is jelezve, hogy ebben az évben is központi szerepet szán ennek a területnek – emelte ki a belügyi feladatok közül Felkai László, a Rádió Orientben.

Sikeres volt az önkormányzatok adósságkonszolidációja

A 2013-ban kitűzött önkormányzati adósságkonszolidációt ugyan sikerült végig vinni, az önkormányzati rendszerben azonban maradtak még tisztázandó elemek – fogalmazott Felkai László. Mivel az önkormányzat állami feladatot lát el, - az önkormányzati törvény értelmében, - meg kell határozni a személyi, technikai és tárgyi feltételeinek a minimumát. Ha az első félévben stabilizálódik az eszköz- és feladatrendszer, akkor a második félévben ezek a minimum feltételek meghatározhatóak lesznek. Ezek ismeretében pedig körvonalazódik a személyi állomány létszáma is, így a költségvetés és a költségvetési törvény feladat-finanszírozási vitái végre lezárulhatnak - hangsúlyozta az államtitkár.

Fontos terület a közfoglalkoztatás

Közfoglalkoztatási célra 230 milliárd forintot különített el a Kormány, melynek célja, hogy - ha jogilag nem is, de - szociológiailag megszüntesse a munkanélküliséget, vagyis aki az orvosi alkalmassági vizsgálaton megfelelt, munkába lépjen. Tavaly a közfoglalkoztatottak száma évszaktól függően 180 és 210 ezer fő között mozgott. Idén ennél több embernek akarunk munkát adni, hisz a munkaügyi központokban 400 ezer fő keres állást - mondta az államtitkár. Ehhez a forrás is adott, valamint az önkormányzatok, és a lakosság felől is van rá igény. Január 1-jével a minimálbér mellett a közfoglalkoztatási bér is emelkedett, iskolai végzettségtől függően 88 és 110 ezer forintra. Ehhez teljesítménybér és kimagasló teljesítmény esetén kiegészítést is kaphatnak a közfoglalkoztatottak.

Elkészült a rendvédelmi életpályamodell javaslata

Jelentős előrelépésnek nevezte Felkai László a július 1-jétől bevezetendő a rendészeti életpálya modellt. Az államtitkár elmondta, Pintér Sándor belügyminiszter rendelete értelmében január 1-jétől már csak olyan beosztott kerülhet magas pozícióba, aki a meghatározott vezetői végzettséggel rendelkezik, valamint minden megüresedő állást a szervezetnél meglévő belső erőforrásokból töltenek fel. A kormányzat ezzel a szakmai képzéseken való részvételre sarkall a magasabb szintű szakmai felkészültség reményében, a mérhető teljesítményt pedig a bértáblán való feljebb haladással is fogja honorálni.

Jelentősen nőtt a menekültek száma

Tavaly 50 ezer illegális határátlépőből, 42 ezren kértek menekült státuszt, így az igénylők aránya egy év alatt 10 százalékról 80-90 százalékra emelkedett. Sok közöttük a gazdasági migráns, a helyzettel visszaélő, ami semmiképp nem támogatható – utalt a problémára és a minisztérium álláspontjára az államtitkár.

Életbe lépett az új büntetés-végrehajtási kódex

Január 1-jével lépett életbe a törvény, tehát a gyakorlati hatása még nem érzékelhető. A törvény nem szigorításokat foganatosít, hanem kiigazít. A gyakorlati élethez igyekszik korrigálni a szükséges helyeken, illetve a társadalomba való visszailleszkedést elősegítő intézkedéseket vezet be – fogalmazott Felkai László.

A Belügyhöz került a vízügyi terület

A sok viszontagságon átment vízügyi szakma januárral egységesen a Belügyminisztérium hatáskörében tartozik, a Katasztrófavédelemmel szorosan együttműködve. Vízügyi területen a cél a Dunán és a Tiszán víztározók és gátrendszerek építésével a teljes árvízi biztonság elérése 2020-ra. A másik fő feladat a víz eljuttatása az öntözöt