pest_megye_jarasokNépszavazás kiírását kezdeményezte Nagykőrös nyolc fideszes önkormányzati képviselője a Pest megyei város Bács-Kiskun megyéhez való csatlakozása érdekében. Gomba község képviselő-testülete pedig Pest megye száznyolcvanhat önkormányzatának támogatását kéri ahhoz, hogy a megye önálló régióvá váljon, szakadjon el Budapesttől.

A nagykőrösi kezdeményezést Czira Szabolcs polgármester jelentette be a testületi ülésen - közölte az MTI. A referendum kiírásáról a decemberi ülésen dönthetnek. Mielőbb meg kellene tartani a népszavazást, de maga az elszakadás csak 2014 tavasza után történne meg, ezért egy sikeres referendum miatt sem kellene átrajzolni a mostani választási körzettérképet – mondta a polgármester.

A megyeváltáson kívül három közérdekű témában kérnék a lakosság véleményét a népszavazáskor. A népszavazási kezdeményezést tartalmazó íven szereplő négy kérdés: Egyetért-e Ön azzal, hogy Nagykőrös város Bács-Kiskun megyéhez csatlakozzon? Egyetért-e Ön azzal, hogy több új munkahely létesüljön Nagykőrösön? Egyetért-e Ön azzal, hogy a munkahelyteremtés érdekében Nagykőrös város segítse a helyi konzervgyár termelésének újraindítását? Egyetért-e Ön azzal, hogy az önkormányzat saját segélykeretét munkahelyteremtésre fordítsa?

Czira Szabolcs korábban azt mondta az MTI-nek, hogy sokak régi óhaja teljesülne, ha a 25 ezer lakosú település, egyben leendő járási székhely a jövőben Bács-Kiskunhoz tartozna, mivel a Budapesttel közös közép-magyarországi régióhoz való besorolásuk miatt a szükségesnél lényegesen kevesebb uniós forráshoz jutnak hozzá. A munkahelyteremtés, illetve a pályázati esélyek szempontjából is jobban járna Nagykőrös - hangsúlyozta a polgármester.

A gombai önkormányzati testület pedig úgy döntött, kezdeményezi, hogy a jelenlegi közép-magyarországi régió az EU 2014-2020 közötti költségvetési időszakában már két régiót jelentsen: külön Budapestet és külön Pest megyét. A háromezer lakosú község polgármestere, Lehota Vilmos elmondta, azután vették napirendre az ügyet, miután a Cegléden tartott megyei területfejlesztési fórum nyilvánvalóvá tette számukra, hogy a fővárossal közös régióban az elkövetkező években is kevés pénzük marad a kisebb településeknek fejlesztésre.

A testület felkérte a polgármestert, hogy a kezdeményezésről e-mailben értesítse a megye önkormányzatait és a megyeházát, kérve csatlakozásukat. A támogató válaszok birtokában a tervek szerint Gomba polgármestere legkésőbb december 20-áig tájékoztatja a kormányt, az országgyűlést, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, hogy még időben döntés születhessen a szétválásról.

Korábban Érd megyei jogú város polgármestere, T. Mészáros András is beszélt már arról az MTI munkatársának, hogy véleménye szerint csak akkor van esélye a fővárossal egy régióba sorolt Pest megyének a felzárkózásra, ha a területfejlesztési törvény módosításával lehetővé tennék, hogy leváljon és önállósodjon.