pecsibusz10 elektromos autóbuszt adtak át Pécsett. Az országban eddig még sehol sem állt forgalomba ekkora e-busz flotta. A tisztán elektromos meghajtású járműveket uniós pályázaton nyert pénzből vásárolta meg az önkormányzat.

Mind a tíz busz szólójármű, alacsonypadlós és egy töltéssel csaknem 300 kilométert tud megtenni. Egy-egy járműre összesen 64-en férnek majd fel.

„Nyilván a porkibocsátás, a káros gázok kibocsátása megszűnik e tíz busz esetében, utaztunk egy kört, de nem először, és azt kell mondjam, rendkívül csendes, klimatizált, USB töltőkkel ellátott, nagyon szép, dizájnos, akár kívül akár belül, minden tekintetben jobb, mint az elődei, és költséghatékonyabb" - mondta Péterffy Attila, a város polgármestere.

A város vezetése Páva Zsoltot, Pécs előző polgármesterét is meghívta az átadóra, akinek a buszok beszerzésének elindításában jelentős szerepe volt.

„Nagyon örülök, mert ez egy olyan program, amit majdnem öt évvel ezelőtt indítottunk el, nehezen ment, ezt meg kell mondjam, nagyon sok bürokratikus akadály volt ezen a pályán, amit nekünk kellett átugrani, keresztül menni ezeken, de az új városvezetés vette a stafétát, és hála istennek ezek a buszok most itt vannak" - fogalmazott Páva.

A kormány célja, hogy a klíma és a természetvédelem érdekében környezetbarátabbá fejlesszék a közösségi közlekedést.

„2022-től csak elektromos buszokat lehet üzembe helyezni a 25 ezer lélekszámot meghaladó városokban, így azt tudjuk elérni, hogy tíz éven belül minden második busz környezetbarát lesz ezekben a településekben" - mondta Schanda Tamás, az ITM államtitkára.

A buszok összesen 1,7 milliárd forintba kerültek, és ősztől állnak majd szolgálatba a város útjain.

(ATV.hu)